"Nadzwyczajna operacja" w Korei Północnej. Urzędnicy wysokiego szczebla uciekli do Chin z dokumentami

Piętnastu urzędników wysokiego szczebla podjęło próbę ucieczki z Korei Północnej do Chin - poinformowało Radio Wolna Azja. Władze aresztowały siedmioro z nich, pozostałym udało się uciec. Mogli mieć ze sobą dokumenty zawierające tajne informacje.

Próba ucieczki wydarzyła się 2 stycznia na granicy Korei Północnej z Chinami. Tuż po uzyskaniu informacji o próbie ucieczki koreańskie władze uruchomiły "nadzwyczajną operację", w ramach której użyto samolotu.

Urzędnicy wysokiego szczebla uciekli z Korei Północnej

Urzędnicy uciekali w trzech lub czterech grupach. Władze Korei Północnej zatrzymały i aresztowały siedmiu urzędników w wiosce blisko granicy z Chinami. Pozostałym udało się uciec.

Prawdopodobnie mieli ze sobą tajne dokumenty zawierające informacje ważne dla bezpieczeństwa kraju. - Wśród uciekinierów był stenotypista z Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, który zajmował się kluczowymi dla państwa dokumentami, więc jest bardzo prawdopodobne, że część z nich zabrał ze sobą - powiedział jeden z informatorów Radia Wolna Azja,

Większość z uciekinierów mieszkała w centrum Pjongjangu i była urzędnikami wysokiego szczebla. Prawdopodobnie część z nich pracowała w państwowym systemie telekomunikacji. Informacja o próbie ucieczki celowo została podana do opinii publicznej ze znacznym opóźnieniem.

To nie pierwsza tego typu ucieczka. W 2019 r. uciec udało się północnokoreańskiemu ambasadorowi we Włoszech, zaś w 2016 r. - zastępcy ambasadora w Wielkiej Brytanii.

>>> Zobacz jak Korea Północna zmusza swoich obywateli do pracy w ciężkich warunkach:

Zobacz wideo
Więcej o: