Koronawirus. Dwa pierwsze przypadki we Włoszech. 213 ofiar śmiertelnych w Chinach

We Włoszech odnotowano dwa przypadki zachorowań na koronawirusa. Chore osoby to dwójka turystów z Chin. Premier Giuseppe Conte ogłosił, że kraj wstrzymał połączenia lotnicze z Chinami.
Zobacz wideo

WHO ogłosiła światowy stan wyjątkowy w związku z epidemią koronawirusa z Wuhan. Tymczasem w Europie odnotowano kolejne przypadki zachorowań. 

Premier Włoch Giuseppe Conte poinformował w czwartek, że chorobę zidentyfikowano u dwójki chińskich turystów przebywających w tym kraju. W związku z tym Włochy podjęły decyzję o czasowym wstrzymaniu połączeń lotniczych z Państwem Środka. 

Z kolei niemieckie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w kraju tym zidentyfikowano piąty przypadek koronawirusa. Chorobę wykryto, u osoby zatrudnionej w bawarskiej fabryce - tej samej, w której doszło do pozostałych czterech zarażeń.

Chiny. 213 śmiertelnych ofiar wirusa

Do 213 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Zarażonych jest prawie 9700 osób. Większość przypadków zarażeń dotyczy objętej zakazem wyjazdów prowincji Hubei.

Chińskie władze podają też, że do tej pory wyleczonych zostało 171 osób. Pośród 43 zgonów z powodu koronawirusa ostatniej doby, 30 przypadków odnotowano w Wuhan. Zarażenia wirusem stwierdzono już we wszystkich 31 chińskich prowincjach i regionach administracyjnych oraz 19 państwach świata.

Do prowincji Hubei skierowano z Pekinu ponad 7000 lekarzy i pielęgniarek. Amerykański departament stanu zaleca Amerykanom wstrzymanie się od podróży do Chin. Wydano zgodę na opuszczenie Chińskiej Republiki Ludowej przez dyplomatów i ich rodziny z ambasady USA w Pekinie oraz konsulatów w Szanghaju, Kantonie i Chengdu.

Trwa ewakuacja obcokrajowców z Wuhan. Pierwszy z czterech samolotów z obywatelami Korei Południowej wylądował dziś na międzynarodowym lotnisku Gimpo w Seulu. Władze Korei Południowej zapowiedziały, że wszyscy ewakuowani będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. Coraz więcej linii lotniczych wstrzymuje loty do kontynentalnych Chin.

WHO interweniuje. "Stan globalnego zagrożenia"

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan wyjątkowy w związku z epidemią koronawirusa z Chin. Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia podczas konferencji w Genevie zaznaczył, że nie jest to oznaka nieufności wobec Chin i pochwalił tamtejsze władze za podjęte w walce z epidemią działania. Dodał, że głównym zmartwieniem Organizacji jest niebezpieczeństwo przedostania się wirusa do krajów, których służba zdrowia i możliwości nie pozwalają na walkę z epidemią. Zaapelował również do społeczności międzynarodowej o rozwagę i spokój.

WHO zaoferowała swoją pomoc i wsparcie rządowych instytucji związanych ze służbą zdrowia. Deklaracja WHO oznacza równocześnie możliwość dodatkowej pomocy finansowej ONZ dla uboższych i mniej rozwiniętych krajów. W ostatnich latach Światowa Organizacja Zdrowia kilkukrotnie ogłaszała “zdrowotne stany wyjątkowe” na świecie. W 2014 roku chodziło o epidemię polio, w 2016 o wirus Zika w Ameryce, a w 2014 i w 2019 roku o epidemię eboli.

Dowiedz się więcej na temat epidemii koronawirusa:

Więcej o: