Najdłuższy tunel do przemytu narkotyków odkryty na granicy Meksyku i USA. Miał windy, elektryczność i wentylację

Mimo tego, że Stany Zjednoczone zwiększają zabezpieczenia na granicy, meksykańskie kartele znajdują nowe i coraz bardziej kreatywne sposoby przemycania narkotyków. Niedawno służby odkryły tunel, który wyposażony był w wentylację, elektryczność i system wind.
Zobacz wideo

Jak podaje CBS News jest to jak dotąd najdłuższy tunel na granicy USA i Meksyku, który służył do przemytu narkotyków. Przejście znajduje się 21 metrów pod ziemią i ma 1300 metrów długości. Jeden jego koniec zaczyna się mieście Tijuana w Meksyku, w odległości około 80 metrów od granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Ponad kilometrowy tunel narkotykowy odkryty na granicy USA i Meksyku

Po drugiej stronie korytarz prowadzi do San Diego w Kalifornii. Przejście ma półtora metra wysokości i 60 centymetrów szerokości. W środku znajdują się dwie windy, tory kolejki wąskotorowej, system wentylacyjny oraz doprowadzający wodę, a nawet elektryczność. Tunel biegnie pod częściowo wybudowanym murem na amerykańsko-meksykańskiej granicy.

- Przez tunel przemycani byli ludzie, narkotyki, broń i amunicja - powiedział Aaron Heitke z amerykańskiej służby celnej. Główny tunel miał także niewielkie odgałęzienie, które miało najprawdopodobniej być poszerzane w kolejnym kierunku. - Wyrafinowanie i długość tego konkretnego tunelu pokazują, że międzynarodowe organizacje przestępcze chętnie podejmują czasochłonne wysiłki, by prowadzić przemyt transgraniczny. I będą nadal to robiły - powiedział w rozmowie z BBC agent specjalny Cardell Morant z San Diego.

 

Na razie policja nie dokonała żadnych aresztowań w tej sprawie. Tunel odkryty został już w sierpniu przez meksykańskich urzędników - oficjalna informacja na ten temat pojawiła się jednak dopiero teraz. Od 2016 roku na granicy amerykańskiego stanu Kalifornia i Meksyku odnalezionych zostało kilkanaście tuneli. W sierpniu 2018 roku policja odkryła na przykład 600 metrowy tunel, który kończył się w zamkniętej od lat restauracji KFC w Arizonie.

Budowa muru granicznego z Meksykiem jest jednym z głównych priorytetów Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych chce w ten sposób walczyć z nielegalną imigracją i handlem narkotykami. Specjaliści twierdzą jednak, że większość narkotyków trafia na amerykański rynek przez legalne miejsca wjazdowe - środki te ukrywane są w prywatnych pojazdach lub ciężarówkach, gdzie przewożone są pośród innych towarów.

Więcej o: