Pożary w Australii. Strażacy opublikowali wstrząsające nagranie. "Dzień zamienia się w noc"

Strażacy z Dunmore w stanie Nowa Południowa Walia w Australii opublikowali nagranie, które pokazuje, jak szybko rozprzestrzenia się ogień. Widac na nim, że pożar potrafi strawić las w zaledwie kilka minut, a z rozszalałym żywiołem nie ma żartów.

Film opublikowany przez strażaków z Dunmore został nagrany 4 stycznia. Tego dnia otrzymali zadanie ochrony mienia w związku z prognozowanym wiatrem z południa. Okazało się jednak, że silne podmuchy wiatru rozprzestrzeniły ogień 10 minut wcześniej niż się spodziewano.

Australia. Strażacy musieli uciekać przed ogniem. Pożar zniszczył wszystko w kilka minut

O godzinie 18:59 australijscy strażacy pracowali ze spokojem. Zaledwie dziesięć sekund później zauważyli, że południowy wiatr niesie w ich stronę gęsty dym. Kolejne 30 sekund wystarczyło, aby wokół strażaków zrobiło się ciemno. Widząc, co się dzieje, funkcjonariusze wsiedli do wozów strażackich i odjechali. Chwilę później okoliczny las został strawiony przez ogień. Cała sytuacja trwała nieco ponad 3 minuty.

Zobacz wideo

Publikując to nagranie, strażacy z Dunmore przypominają mieszkańcom Australii, aby zawsze stosowali się do ostrzeżeń przekazywanych przez odpowiednie służby, bo ogień rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, zwłaszcza, gdy wieje wiatr. 4 stycznia podmuchy wiatru osiągnęły prędkość 100 km/h.

Pożary w Australii. Lato jeszcze się nie skończyło

Pożary pustoszą Australię od końca ubiegłego roku. Szacuje się, że w ogniu straciło życie ponad miliard zwierząt, zginęło także około 30 osób. Australijskie lato jest dopiero w połowie, dlatego można spodziewać się dalszych strat. Dziś pożary odnotowuje się głównie na wschodzie kraju. Interaktywną mapę pożarów na świecie można zobaczyć TUTAJ

Pożary w Australii - 30 stycznia 2020 r.Pożary w Australii - 30 stycznia 2020 r. Fot. NASA, Fire Information for Resource Management System

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o: