Wirus z Wuhan. Już sześć tysięcy zarażonych koronawirusem. Pierwszy przypadek na Bliskim Wschodzie

Liczba osób zarażonych koronawirusem wciąż szybko rośnie. Od wtorku przybyło 1600 nowych przypadków. Wciąż dotyczy to przede wszystkim Chin i prowincji Hubei. W innych państwach wiadomo jak na razie o kilkudziesięciu przypadkach. Potwierdzono pierwszy na Bliskim Wschodzie.

W Chinach prawie do 6000 wzrosła liczba zarażonych nowym typem koronawirusa. 132 osoby zmarły. Tymczasem według danych oficjalnych na całym świecie - poza Chinami - odnotowano niespełna 60 przypadków zarażenia. Połowa zakażonych i prawie wszystkie przypadki śmierci jak dotychczas dotyczą prowincji Hubei, w której leży miasto Wuhan.

Poza Państwem Środka najwięcej przypadków zarażeń koronawirusem stwierdzono w Azji Południowo-Wschodniej. W Tajlandii zdiagnozowano 14 zarażonych obywateli Chińskiej Republiki Ludowej. Tajlandia do jeden z głównych kierunków wyjazdów turystycznych mieszkańców Chin. 

Zobacz też: MSZ o koronawirusie - Wszystkie granice, wszystkie punkty wejścia na terytorium Polski są monitorowane

Zobacz wideo

Koronawirus w Emiratach Arabskich

W Singapurze jest 7 pacjentów zarażonych koronawirusem, a w Japonii 6. Japońskie władze potwierdziły we wtorek, że jeden z zarażonych - Japończyk - w ostatnim czasie nie był w Chinach co świadczy o przenoszeniu się wirusa z człowieka na człowieka. Pojedyncze przypadki koronawirusa odnotowano także na innych kontynentach. W USA i Australii zarażonych jest po 5 osób. W Europie Niemcy potwierdziły 4 przypadki zarażenia patogenem, a Francja 3. W środę potwierdzono pierwszy przypadek na wirusa na Bliskim Wschodzie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie podano, o ile osób chodzi, a jedynie, że zarażone są osoby z rodziny, która niedawno przyleciała a Wuhan.

W Polsce jak dotychczas nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Pod obserwację trafiło kilka osób z podejrzeniem zakażenia, jednak nie potwierdzono obecności wirusa. We wtorek na oddział zakaźny w Łodzi trafiła obywatelka innego państwa, u której wystąpiły objawy infekcji układu oddechowego - podaje tvn24.pl. Badania potwierdzą lub wykluczą obecność koronawirusa. Prewencyjnie podjęto specjalne środki ostrożności.

Więcej o: