Koronawirus w Chinach. USA i Japonia ewakuowały swoich obywateli. Kolejne kraje mają takie plany

W środę rano w USA i w Japonii wylądowały samoloty z pasażerami ewakuowanymi z chińskiego miasta Wuhan. Kolejnymi krajami, które planują ewakuację swoich obywateli z Chin są m.in. Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia.

Japonia ewakuowała 206 osób. Samolot przewożący osoby z chińskiego miasta Wuhan wylądował na lotnisku Haneda w Tokio. Czterech pasażerów tego lotu przetransportowano do szpitala. Ewakuację swoich obywateli zorganizowały także Stany Zjednoczone. Samolot przewożący 240 obywateli amerykańskich wylądował w Anchorage na Alasce. W późniejszym czasie pasażerowie z Wuhan zostaną przetransportowani samolotem do Kalifornii.

>>> Zamknięte dworce i lotniska, zawieszone kursowanie komunikacji. Władze Wuhan chcą powstrzymać koronawirus

Zobacz wideo

Ewakuacja z prowincji Hubei. Kolejne kraje chcą wywieźć z Chin swoich obywateli

Wielka Brytania finalizuje plany sprowadzenia Brytyjczyków z prowincji Hubei. Szacuje się, że chęć powrotu do kraju zgłosiło około 200 obywateli Zjednoczonego Królestwa. Lot, który przewiezie tych pasażerów na Wyspy Brytyjskie odbędzie się prawdopodobnie w czwartek 30 stycznia - podaje "The Guardian"

Plan misji ewakuacyjnej ogłosiły także Australia i Nowa Zelandia. Kraje te chcą poddać pasażerów kwarantannie. Ma się ona odbyć na należących do Australii Wyspach Bożego Narodzenia. Innymi krajami, które ogłosiły zamiar ewakuacji swoich obywateli, są Francja i Korea Południowa. Sposoby ewakuacji oceniają także rządy Niemiec, Maroko, Kanady, Rosji i Holandii - pisze agencja Reuters

Koronawirus na świecie

Koronawirus 2019-nCoV wciąż się rozprzestrzenia. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 100, a liczba zakażonych to ok. 6 tysięcy osób na całym świecie. Brytyjskie media informują, że 28 stycznia odnotowano pierwsze przypadki zakażenia w Tybecie oraz Arabii Saudyjskiej.