Koronawirus. Rośnie liczba ofiar. Xi Jinping: To demon. Nie możemy pozwolić mu się ukryć

- Epidemia jest demonem i nie możemu pozwolić temu demonowi się ukryć - powiedział o koronawirusie prezydent Chin Xi Jinping. Lekarze w Hongkongu domagają się zamknięcia granic dla osób przybywających z Chin. Najnowszy bilans to 4474 zarażonych i ponad 100 ofiar śmiertelnych.

Łączna liczba zakażonych koronawirusem w Chinach wynosi co najmniej 4409. Przez wirus zmarło dotychczas 107 osób. Przypadki zakażeń odnotowano też w Australii, Singapurze, Tajwanie, USA, Japonii, Tajlandii, Malezji, Korei Południowej, Wietnamie, Kambodży, Kanadzie, Francji, Niemczech, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Sri Lance. Łącznie zakażonych jest co najmniej 4474. Dane na ten temat można sprawdzić dzięki mapie, bazującej m.in. na danych Światowej Organizacji Zdrowia

embed

Koronawirus dotarł do Europy. Dwa przypadki odnotowano w Niemczech, gdzie pracownik firmy Webasto zakaził się od swojej współpracownicy, która przebywała w Chinach. Do zakażenia jednej osoby doszło też we Francji. Natomiast minister zdrowia Białorusi Uładzimir Karanik zapowiedział wprowadzenie podwójnych kontroli stanu zdrowia pasażerów na lotnisku w Mińsku. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w Polsce pod nadzorem służb sanitarnych są dwaj mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy mogli mieć kontakt z koronawirusem.

>>> MSZ o koronawirusie: Wszystkie granice, wszystkie punkty wejścia na terytorium Polski są monitorowane  

Zobacz wideo

Koronawirus. Xi Jinping mówi o "demonie"

Z prezydentem Chin Xi Jinpingiem spotkał się w Pekinie szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom. - Epidemia jest demonem i nie możemy pozwolić temu demonowi się ukryć - powiedział po spotkaniu prezydent. XI przekonywał, że chiński rząd "zawsze przyjmował otwarte, przejrzyste i odpowiedzialne podejście do udostępniania informacji o epidemii innym krajom". - Chiny są pewne, że wygrają bitwę przeciwko wirusowi - stwierdził prezydent.

Jak informuje CNN, lekarze w Hong Kongu domagają się od władz, by te zamknęły granice dla wszystkich osób przybywających do miasta przez Chiny. Władze hongkońskie zapowiedziały, że zmniejszona zostanie liczba połączeń kolejowych i lotów z Chinami kontynentalnymi.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Koronawirus. Rośnie liczba ofiar. Xi Jinping: To demon. Nie możemy pozwolić mu się ukryć
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl