Szwecja. "Fałszywy oficer" służył w armii 18 lat. Pracował w wywiadzie i w NATO

Szwecja zatrzymała mężczyznę, który oszukał wojsko i zbudował swoją karierę w armii dzięki podrobionym dyplomom. Człowiek, który otrzymał tytuł oficera, pracował m.in. w NATO i był osobą kontaktową dla Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Strona szwedzka poinformowała, że nie był on szpiegiem i nie zaszkodził bezpieczeństwu kraju.

Historia "fałszywego oficera" wstrząsnęła Szwecją. Ujawnił ją dziennik "Dagens Nyheter". Z ustaleń dziennikarzy wynika, że mężczyzna, który przez 18 lat piął się po szczeblach kariery w szwedzkim wojsku, użył sfałszowanych dyplomów, aby dowieść, że ukończył program szkolenia oficerów Szwedzkich Sił Zbrojnych i ma wyższe wykształcenie. W rzeczywistości został wydalony ze szkoły oficerskiej w Enkoping w 1999 roku.

>>> Pokazowe ćwiczenia czołgów NATO na Łotwie. 21 czołgów strzela na raz

Zobacz wideo

Szwecja. Mężczyzna, który oszukał wojsko, nie rozpowszechniał niejawnych informacji

"Fałszywy oficer" zbudował swoją karierę na kłamstwie. Wyjeżdżał na misje do Kosowa i do Afganistanu, następnie awansował do rangi majora, a w 2012 roku został wysłany do dowództwa strategicznego NATO. Mężczyzna współpracował także ze szwedzkim wywiadem, a gdy pracował w NATO, był odpowiedzialny z kontakt z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji. Pracował także w dowództwie szwedzkiej straży przybrzeżnej, a w ostatnim czasie został skierowany na misję ONZ do Mali - relacjonuje Wirtualna Polska

Najwyższy dowódca szwedzkich sił zbrojnych Micael Byden poinformował, że nic nie wskazuje na to, że zatrzymany mężczyzna rozpowszechnił jakiekolwiek niejawne informacje. W ubiegły czwartek poinformował Komisję Obrony szwedzkiego parlamentu o wewnętrznym dochodzeniu w tej sprawie - relacjonuje "New York Post". NATO nie skomentowało zaistniałej sytuacji. 

Szwecja nie jest członkiem NATO, ale zbliżyła się do Sojuszu Północnoatlantyckiego po aneksji Krymu przez Rosję. W 2016 roku szwedzki rząd ratyfikował umowę, dzięki której Szwecja stała się tzw. państwem-gospodarzem NATO, umożliwiając Sojuszowi łatwiejsze działanie na terytorium Szwecji.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Szwecja. "Fałszywy oficer" służył w armii 18 lat. Pracował w wywiadzie i w NATO
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl