Z danych Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia wynika, że koronawirus 2019-nCoV spowodował śmierć 80 osób, a liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wrosła do blisko trzech tysięcy. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowano na południowym wschodzie Azji (m.in. Chiny, Japonia, Korea Południowa, Wietnam), ale koronawirus 2019-nCoV obecny jest już także w USA, Australii oraz Europie. W Polsce nie odnotowano do tej pory przypadku zakażenia.
>>> Globalna (i zabójcza) pandemia jest coraz bardziej realna
Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną. Z informacji publikowanych przez sanepid wynika, że główne objawy koronawirusa 2019-nCoV to wysoka gorączka, kaszel i duszności, a także dreszcze, bóle mięśniowe oraz katar. Okres wylęgania się choroby może trwać do 14 dni, ale najczęściej trwa on pięć-sześć dni.
Lekarze potwierdzili transmisję wirusa z człowieka na człowieka. Zakażać mogą również osoby, u których jeszcze nie zaobserwowano wymienionych wyżej objawów. Sanepid informuje, że według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat dla osób podróżujących po Chinach i powracających z regionu Azji Południowo-Wschodniej. Turyści odwiedzający Państwo Środka powinni unikać miejsc publicznych i zatłoczonych, w tym targów i innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta. Powinni także przestrzegać zasad higieny rąk i higieny żywności. Osoby, które po powrocie z Chin lub krajów, w których odnotowany przypadku zakażenia, zaobserwują u siebie jakiekolwiek objawy przypominające symptomy koronawirusa 2019-nCoV, powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jak skutecznie myć ręce? Fot. Główny Inspektorat Sanitarny