Dwukrotnie nie reagował, aż do teraz. Premier Holandii po raz pierwszy przeprosił za prześladowania Żydów

Premier Mark Rutte po raz pierwszy oficjalnie przeprosił za prześladowania Żydów w Niderlandach w czasie drugiej wojny światowej. - Ostatni ocaleni wciąż są z nami, w imieniu rządu Niderlandów przepraszam za to, co robiły w czasie wojny władze naszego kraju - oświadczył Rutte. Przeprosiny zostały wystosowane w przeddzień 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Mark Rutte stoi na czele rządu Niderlandów ( od 1 stycznia 2020 roku Holandia zmieniła nazwę na Niderlandy. Wg Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych, w Polsce można korzystać z dotychczasowej nazwy - red.) od 2010 roku. Poprzednio dwukrotnie nie odpowiedział na apele o oficjalne przeprosiny za prześladowania Żydów w królestwie w latach drugiej wojny światowej. W 2012 roku wezwała go do takiego kroku Partia Wolności, a w 2015 roku - naczelny rabin Niderlandów Binyomin Jacobs. W 2012 roku Rutte argumentował, że nie ma wystarczających informacji na temat działań rządu podczas wojny oraz "wystarczająco szerokiego poparcia” dla złożenia oficjalnych przeprosin.

Władze Holandii pomagały w transporcie Żydów do niemieckich obozów    

W czasie wojny z rąk Niemców i ich lokalnych współpracowników zginęło 75 procent ze 140 tysięcy holenderskich Żydów. W okupowanym przez III Rzeszę królestwie z hitlerowcami na szeroką skalę współpracowały miejscowa policja i państwowe linie kolejowe. Pomagały w wyszukiwaniu i transportowaniu Żydów do niemieckich obozów. Jednocześnie na terenie Niderlandów działał silny ruch oporu.

Holendrzy są drugim narodem pod względem liczby przyznanych wyróżnień Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Na pierwszym miejscu są Polacy. Tytuł - najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne - przyznaje Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie za ratowanie Żydów w czasie Holokaustu.

Zobacz wideo
Więcej o: