Chiny. W ekspresowym tempie powstaje szpital dla zarażonych koronawirusem. Ma być gotowy w 10 dni

W chińskim mieście Wuhan trwa ekspresowa budowa szpitala, w którym mają być leczone osoby zarażone śmiertelnym koronawirusem. Placówka ma powstać w zaledwie dziesięć dni. Epidemia koronawirusa doprowadziła dotychczas do śmierci 26 osób.

Koronawirus z Chin wciąż się rozprzestrzenia. W piątek 24 stycznia ogłoszono, że w mieście Wuhan, w którym wybuchła epidemia, w ekspresowym tempie zostanie wybudowany szpital dla pacjentów zakażonych śmiertelnym wirusem. Placówka ma pomieścić tysiąc łóżek i powstaje, by "rozwiązać problem niewystarczających zasobów medycznych" - podaje agencja Assosiated Press.

Chiny. Powstaje szpital dla zarażonych koronawirusem. Już 26 ofiar śmiertelnych

Władze Wuhan poinformowały, że budowa nowego szpitala potrwa zaledwie 10 dni. Ma zostać oddany do użytku 3 lutego. Powstanie na działce o powierzchni 25 tysięcy metrów kwadratowych - w jego budowie bierze udział ponad stu robotników. Po spełnieniu swojej funkcji placówka ma zostać zburzona.

Powstający w Wuhan szpital będzie wzorowany na placówce medycznej Xiaotangshan w Pekinie, która powstała w 2003 roku, gdy Chiny zmagały się z epidemią SARS. Wówczas budowa szpitala zajęła zaledwie sześć dni - na placówkę składały się wówczas niewielkie mobilne domki, które ustawiono w rzędach obok siebie.

 

Dotychczas koronawirus doprowadził do śmierci 26 osób, a lekarze odnotowali 830 przypadków zakażenia wirusem. Stwierdzono również przypadki zachorowań u osób powracających z Wuhan do innych chińskich prowincji oraz do innych krajów - Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA. Na chwilę obecną nie odnotowano przypadków zachorowań w Europie. Miasto Wuhan, w którym doszło do wybuchu epidemii, jest odizolowane od świata - nie działa w nim transport publiczny, zawieszone są także loty. 

GIS wydał komunikat dla podróżujących do Chin

Nowy koronawirus (oznaczany jako 2019-nCoV) powoduje objawy przypominające zapalenie płuc. Symptomy, które zaobserwowano u zakażonych osób, obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Wiadomo, że wirus ten może przenosić się z człowieka na człowieka, ale lekarze wciąż potrzebują informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenia dla osób podróżujących do Chin. Zaleca:

  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • przestrzeganie zasad higieny rąk,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności.

>>> Grzesiowski o zakazie szczepień: 'wrócą choroby zakaźne. Umieralność wzrośnie':

Zobacz wideo
Więcej o: