Szef MSZ Izraela powitał Putina na lotnisku. "Dzięki Armii Czerwonej moja matka przeżyła Auschwitz"

Izrael Kac odbył krótką rozmowę z Władimirem Putinem na izraelskim lotnisku. Szef MSZ powitał go na Światowym Forum Holokaustu i podziękował Armii Czerwonej za ocalenie swojej matki z Auschwitz.

Szef MSZ Izraela przywitał Władimira Putina na lotnisku w Tel Avivie. Israel Kac powiedział prezydentowi Rosji, że "ma przyjemność powitać wspaniałego przyjaciela na wydarzeniu, które symbolizuje przede wszystkim wyjątkowe relacje między naszymi narodami". - Pańska wizyta w Izraelu przyczyni się do pogłębienia przyjaźni izraelsko-rosyjskiej - mówił minister.  

Kac pozwolił sobie również na personalny wtręt. - Dzięki Armii Czerwonej moja matka - która była w Auschwitz - przeżyła, wyemigrowała do Izraela i założyła rodzinę. Dziękuję - powiedział Putinowi. Prezydent Federacji Rosyjskiej uścisnął mu rękę, przywitał się z pozostałymi członkami delegacji powitalnej i wsiadł do limuzyny. 

Niedługo później Putina witał premier Benjamin Netanjahu. - Moja żona Sara i ja zapraszamy do naszego domu w Jerozolimie, dziękujemy za bliskie związki Izraela i Rosji, które służą naszym obywatelom, naszym krajom i pokojowi w regionie - mówił przed kamerami. - Dziś upamiętniamy ofiary Holokaustu. Dziękuję Benjaminowi Netanjahu i jego żonie za zaproszenie - odpowiedział krótko Putin. 

>>> Sikorski: Izraelczycy widzą polską retorykę i to ma swoje konsekwencje

Zobacz wideo

Kac w lutym ubiegłego roku zacytował słowa prawicowego premiera Izraela Icchaka Szamira, który w 1989 roku powiedział, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Wypowiedź Kaca doprowadziła do ogromnej awantury, odwołano m.in. szczyt V4 w Jerozolimie. Później Israel Kac stwierdził, że nie zamierza przepraszać i przypomniał, że rzekomo "wielu Polaków" kolaborowało z nazistami.

5. Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie

Organizatorem 5. Światowego Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jest fundacja założona przez Mosze Kantora, rosyjskiego oligarchę żydowskiego pochodzenia. W wydarzeniu ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz Rosji. Polska będzie reprezentowana na Forum przez ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego.

Więcej o: