Koronawirus zbiera żniwo w Chinach. Władze Wuhan zamknęły lotnisko, nie działa też komunikacja miejska

Władze wschodniochińskiego miasta Wuhan zdecydowaly o zamknięciu lotniska i stacji kolejowej oraz zawieszeniu komunikacji miejskiej. To właśnie w tej 11-milionowowej metropolii znajduje się ognisko koronawirusa. Dotychczas w Państwie Środka zaraziło się nim 571 osób. 17 z nich zmarło - wszyskie śmiertelne przypadki odnotowano właśnie w Wuhan.

W czwartek wieczorem władze miasta Wuhan (prowincja Hubei) zdecydowały o zamknięciu międzynarodowego lotniska, stacji kolejowej oraz zawieszeniu komunikacji miejskiej. Jednocześnie zaapelowano do mieszkańców, aby bez potrzeby nie opuszczali miasta.

>>> Chiny prężą muskuły z okazji 70-lecia komunistycznej władzy

Zobacz wideo

Koronawirus w Chinach zabił już 17 osób. Miasto Wuhan zawiesiły transport publiczny i zamknęły lotnisko

Do 571 wzrosła w Chinach liczba osób zarażonych koronawirusem. 17 z nich zmarło - wszystkie przypadki zgonów odnotowano w 11-milionowym Wuhan

Wirusy z rodzaju koronawirus obejmują m.in. te, które wywołują zwykłe przeziębienie, ale też zapalenie płuc i oskrzeli. Niektóre z nich odpowiadają za bardzo poważne choroby, jak SARS - zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej.

W związku z rozprzestrzenianiem się choroby, na azjatyckich lotniskach pasażerowie poddawani są szczegółowym kontrolom. Gdy na terenie portu lotniczego Szanghaj-Hongqiao pojawił się podróżny z podwyższoną gorączką, służby eskortowały go w specjalnej, mobilnej izlolatce. 

Koronawirus zawędrował również poza Chiny

Przypadki zakażeń nowym typem koronawirusa stwierdzono nie tylko w Chinach, ale również w Japonii, Korei Południowej, Tajlandii i na Tajwanie. Pierwszy przypadek poza Azją zdiagnozowano natomiast w Stanach Zjednoczonych. W środę polskie MSZ wydało komunikat, w którym ostrzega przed zagrożeniem i zaleca śledzenie aktualnych doniesień i komunikatów linii lotniczych w przypadku podróży. Poziom zagrożenia koronawirusem w Unii Europejskiej został podniesiony z niskiego do umiarkowanego. Tak zdecydowało Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Więcej o: