MSZ wydało komunikat ws. zagrożenia koronawirusem z Wuhan. W UE podniesiono poziom zagrożenia

Poziom zagrożenia koronawirusem w Unii Europejskiej został podniesiony z niskiego do umiarkowanego. Polskie MSZ wydało komunikat, w którym ostrzega przed zagrożeniem i zaleca śledzenie aktualnych doniesień i komunikatów linii lotniczych w przypadku podróży.

Groźny wirus, który pojawił się w Chinach, wywołujący zapalenie płuc, przyczynił się do śmierci 17 osób. Do szpitali trafiło kilkuset chorych. Niektóre państwa, a także same Chiny wprowadziły ograniczenia lub wzmożone kontrole podróżnych. Komunikat wydało także polskie MSZ

Ministerstwo ostrzega przed zagrożeniem w związku wirusem. Przypomina, że zachorowania wywołane koronawirusem 2019-nCoV odnotowano głównie w mieście Wuhan (wprowadzono tam blokadę komunikacyjną miasta), ale też w innych krajach.

MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień na temat wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty można znaleźć na stronach Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

O sprawie wirusa debatował dziś komitet kryzysowy WHO. Nie podjęto jednak decyzji ws. ogłoszenia zagrożenia dla zdrowia publicznego na świecie, co niosłoby za sobą poważne konsekwencje. Komitet ma jutro kontynuować debatę i możliwe, że po niej podana zostanie decyzja ws. ogłoszenia - lub nie - zagrożenia. Dyrektor organizacji podkreślił, że działania prewencyjne nie są uzależnione od ogłoszenia takiego zagrożenia i już są podejmowane. 

Poziom zagrożenia koronawirusem w UE podniesiony

Poziom zagrożenia koronawirusem w Unii Europejskiej został podniesiony z niskiego do umiarkowanego. Tak zdecydowało Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Ta sprawa była omówiona w środę na spotkaniu przedstawicieli unijnych krajów w Brukseli zwołanym przez Komisję Europejską.

Podczas spotkania ekspertów państwa członkowskie poinformowały o podjętych środkach bezpieczeństwa. Z informacji Komisji Europejskiej wynika, że do tej pory tylko Włochy podjęły decyzję o kontrolach osób lądujących na lotniskach w Rzymie i Mediolanie.

Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Wuhan:

Więcej o: