Andrzej Duda w "Financial Times": Władimir Putin rozpowszechnia kłamstwa historyczne

Andrzej Duda w wywiadzie przeprowadzonym dla izraelskiej telewizji zaapelował do Rosji o powstrzymywania się od wykorzystywania ofiar II wojny światowej i Holokaustu do bieżących celów politycznych. Później polski prezydent przyznał, że nie można zaakceptować, by kłamstwa historyczne rozprzestrzeniały się na świecie.
Zobacz wideo

Jak podaje "The Times of Israel" Andrzej Duda powiedział w państwowej izraelskiej telewizji KAN11, że prezydent Rosji Władimir Putin świadomie rozpowszechnia kłamstwa na temat historii. - W ten sposób próbuje on zlikwidować odpowiedzialność Rosji, Stalina, za rozpoczęcie II wojny światowej wspólnie z hitlerowskimi Niemcami - powiedział polski polityk.

Andrzej Duda oskarża Władimira Putina o świadome rozpowszechnianie kłamstw historycznych

Dalej prezydent mówił: - Nigdy nie zgodzę się na mówienie o odpowiedzialności narodu polskiego (za Holokaust). Nie mówię, że nie było przypadków, kiedy denuncjowano obywateli polskich narodowości żydowskiej, wydawano ich hitlerowskim Niemcom - nie neguję tego. Natomiast to byli ludzie podli i ich ocena jest dla mnie jednoznaczna. To byli podli ludzie, tak samo jak w każdym innym narodzie są ludzie podli, tak samo i byli podli ludzie pośród Polaków.

Andrzej Duda udzielił też wywiadu dla brytyjskiego "Financial Times", w którym powtórzył oskarżenia kierowane do prezydenta Rosji:

Słowa Władimira Putina są całkowitym wypaczeniem prawdy historycznej. Nadajemy temu bardzo bezpośrednią nazwę: jest to ideologia, rodzaj post-stalinowskiego rewizjonizmu (...). Niektórzy twierdzą, że są to propagandowe hybrydowe działania wojenne. Niektórzy eksperci twierdzą, że słowa Putina są używane tylko na potrzeby wewnętrznej propagandy. Dla nas to nie robi żadnej różnicy. Liczy się to, że to historyczne kłamstwo jest rozprzestrzenianie na całym świecie. Absolutnie nie możemy tego zaakceptować

Słowa Andrzeja Dudy są reakcją na wypowiedzi Władimira Putina, który powiedział, że Polska była częściowo winna doprowadzenia do wybuchu II wojny światowej. Rosyjski prezydent w zeszłym miesiącu nazwał także ambasadora Polski w nazistowskich Niemczech "antysemicką świnią".

Więcej o: