Rosja. Załoga samolotu pomyliła się i wylądowała na pasie startowym, który jest w budowie

Załoga samolotu rosyjskich linii lotniczych IrAero pomyliła pasy startowe w porcie lotniczym Moskwa-Domodiedowo i wylądowała na pasie, który jest w budowie. Pasażerów trzeba było ewakuować.

Do zdarzenia doszło w czwartek 16 stycznia. Samolot należący do rosyjskiego przewoźnika IrAero realizował lot z lotniska Sabetta na półwyspie Jamał do stolicy Rosji. Piloci otrzymali zgodę na lądowanie na pasie startowym oznaczonym jako 32R, ale zamiast tego wylądowali w miejscu, w którym trwa budowa kolejnego pasa. Żaden z pasażerów nie doznał obrażeń, wszystkich podróżnych ewakuowano. Po tej przygodzie musieli czekać na lotnisku blisko cztery godziny, aby odzyskać swoje bagaże.

>>> Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Zobacz wideo

Rosja. Bałagan w dokumentacji przyczyną groźnego incydentu na lotnisku w Moskwie

Dlaczego piloci się pomylili i doszło do groźnego incydentu? Portal pasazer.com wyjaśnia, że na lotnisku Moskwa-Domodiedowo są dwa czynne pasy (oznaczone jako 32L i 32R) oraz trzeci, będący w budowie, oznaczony jako 32.

Przyczyną pomyłki był prawdopodobnie bałagan w dokumentacji. W karcie podejścia nie było informacji o tym, że skrajnie prawy pas jest wyłączony z użytkowania. Kiedy piloci otrzymali zgodę na lądowanie po prawej stronie, wylądowali na będącym w budowie pasie 32, zamiast na znajdującym się pośrodku pasie 32R.

Więcej o: