Władimir Putin podpisał dekret o powołaniu Rady Ministrów. Premier z dziewięcioma zastępcami

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o powołaniu Rady Ministrów i szefów poszczególnych resortów. Jak podały rosyjskie agencje, nowy premier Michaił Miszustin będzie miał dziewięciu zastępców.

We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, który precyzuje strukturę rosyjskiej Rady Ministrów. Po ośmiu latach na fotelu premiera Dmitrij Miedwiediew został zastąpiony Michaiłem Miszustinem, do tej pory szefem Federalnej Służby Podatkowej.

Pierwszym zastępcą premiera został Andrej Biełousow, dotychczasowy doradca prezydenta Rosji do spraw gospodarczych. Wśród ośmiu kolejnych zastępców znalazł się m.in. Dmitrij Czernyszenko, komitetu organizacyjnego igrzysk w Soczi w 2014 r.

Siedmiu członków poprzedniego rządu straciło teki wicepremierów, w tym były minister sportu zamieszany w skandale dopingowe Witalij Mutko. Z teką ministra kultury pożegnał się Władimir Mediński, którego nazywano w Rosji jednym z głównych propagatorów kremlowskiej linii historycznej.

Swoje stanowiska zachowali ściśle współpracujący z Władimirem Putinem: minister obrony Siergiej Szojgu i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Ministrem finansów pozostanie Anton Siluanow.

>>> Paweł Kowal: Nasi sojusznicy dali się zwieść dyplomacji rosyjskiej

Zobacz wideo

Niezależni komentatorzy zwracają uwagę, że Władimir Putin będzie w nowym rządzie miał wpływ nie tylko na resorty siłowe i spraw zagranicznych, ale na pracę całego gabinetu. - Najważniejsze zadania to poprawa dobrobytu naszego narodu oraz wzmocnienie naszego państwa i jego globalnej pozycji - mówił prezydent Rosji we wtorek podczas spotkania z nowym składem rządu.

Władimir Putin proponuje zmiany w konstytucji

W Rosji przyspiesza, krytykowana przez opozycję, reforma konstytucyjna. Prezydent Rosji wniósł do Dumy Państwowej - izby niższej parlamentu - projekt poprawek do konstytucji. Jak twierdzą opozycyjni politycy, Putin chce w ten sposób zagwarantować sobie utrzymanie władzy, nawet po tym, jak w 2024 roku wygaśnie jego kadencja.

Prace nad poprawkami mają rozpocząć się już w tym tygodniu, a ogólnonarodowe referendum zaplanowano na kwiecień.

Prezydent Rosji chce, aby konstytucyjne pełnomocnictwa otrzymała Rada Państwowa, która do tej pory była ciałem doradczym prezydenta. Zgodnie z nową konstytucją, byłby to organ koordynujący współpracę prezydenta, rządu i parlamentu, mający wpływ na ustalanie strategii w polityce wewnętrznej i zagranicznej. 

Nowe zapisy w konstytucji mają ograniczyć możliwość zajmowania urzędu prezydenckiego przez tę samą osobę bezwzględnie do dwóch kadencji. Obecny zapis pozwala na zajmowanie tego urzędu przez dwie następujące po sobie kadencje, ale po przerwie trwającej minimum jedną kadencję ta sama osoba może ponownie startować w wyborach.

Więcej o: