Pierwszy przypadek wirusa z Wuhan w Stanach Zjednoczonych. "Nowym SARS" miał zakazić się w Chinach

Stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym rodzajem koronawirusa poza Azją. Chodzi o 30-letniego pacjenta w USA. Władze wydały oficjalny komunikat w tej sprawie.

Amerykańska agencja Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydała we wtorek komunikat ws. stwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa z Wuhan na terenie USA.

USA. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem z Chin

Jak podaje CDC, przypadek wykryto w stanie Waszyngton, a pacjent niedawno wrócił z chińskiego miasta Wuhan, gdzie miał zarazić się wirusem 2019-nCoV. Według informacji agencji AP to 30-letni mężczyzna, który przebywa w szpitalu w Seattle, a jego stan jest dobry.

Stany Zjednoczone są piątym krajem, w którym stwierdzono przypadek nowego koronawirusa. Nowy wirus należy do tego samego rodzaju, co SARS. Dotychczas stwierdzono około 300 przypadków, z czego zdecydowaną większość w chińskim Wuhan, a pojedyncze - w Tajlandii, Japonii i Korei Płd. 

Nowy typ koronawirusa może wywołać ostre zapalenie płuc. Pacjenci skarżą się na wysoką temperaturę i trudności z oddychaniem. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, lotniska na całym świecie zaostrzają środki bezpieczeństwa. Warszawskie Lotnisko Chopina zapewnia, że monitoruje sytuację, choć na razie nie ma nowych zaleceń od służb epidemiologicznych. 

Czym są koronawirusy i mamy na nie lekarstwo? Wyjaśniamy tutaj: Kolejne ofiary nowego wirusa z Chin. Co należy wiedzieć? Czy powinniśmy czuć się zagrożeni?

Sytuację oceni Światowa Organizacja Zdrowia

Na środę zaplanowano spotkanie kierownictwa Światowej Organizacji Zdrowia, która ma stwierdzić, czy epidemia wirusa z Wuhan stanowi już zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie. CDC we wtorkowym komunikacie pisze, że chociaż początkowo podejrzewano, że wirus przenosi się na ludzi ze zwierząt, obecnie coraz więcej wskazuje na to, że rozprzestrzenia się między ludźmi, choć wciąż nie wiadomo, jak łatwo.

W 2002 roku w Chinach wybuchła epidemia SARS, ostrego zapalenia płuc wywoływanego również przez wirusa z rodziny koronawirusów. Zmarło wówczas blisko 800 osób.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Pierwszy przypadek wirusa z Wuhan w Stanach Zjednoczonych. "Nowym SARS" miał zakazić się w Chinach
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl