50. Światowe Forum Gospodarcze odbędzie się pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata". Udział w forum potwierdziło 53 szefów państw lub rządów, w tym także prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, który do Davos przyleci w czwartek prosto z Japonii. Spotkanie w Davos potrwa do piątku 24 stycznia.
Swoją obecność potwierdzili także prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Włoch Giuseppe Conte oraz książę Walii, Karol. Poza politykami udział w forum wezmą przedsiębiorcy, naukowcy i aktywiści tacy jak: szef firmy Apple Tim Cook, prezes Goldman-Sachs David Solomon czy dyrektor generalny Google'a Sundar Pichai. Według szacunków Bloomberga w Davos ma pojawić się 119 miliarderów.
Głównym tematem rozpoczynającego się forum będą zmiany klimatyczne. To właśnie te problemy są głównym punktem raportu "Global Risks" opublikowanego przez organizatorów forum przed jego rozpoczęciem. Według ankietowanych 750 ekspertów w 2020 roku nasilą się ekstremalne fale upałów, zniszczenie ekosystemów, zmiany klimatyczne, kryzys związany z brakiem dostępu do wody oraz wojny handlowe czy cyberataki. Problemy środowiska mają zostać poruszone m.in. przez Donalda Trumpa i szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg.
Polska w Davos
Szef gabinetu prezydenta zapowiedział, że Andrzej Duda będzie promował założenia szczytu klimatycznego w Katowicach i Polskę "jako motor wzrostu gospodarczego w Europie". - Polska jest ważnym partnerem europejskim, między innymi poprzez fakt, że znajduje się Europie środkowej, która jest biegunem wzrostu gospodarczego - mówi Krzysztof Szczerski.
Andrzej Duda weźmie dziś udział w debatach na temat wzrostu gospodarczego i rozwoju Europy środkowo-wschodniej i otworzy "Dom Polski" - pawilon, który ma promować nasz kraj. Prezydent zostanie w Davos do czwartku. W planach ma także między innymi spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.