Polskie F-16 przechwyci造 rosyjskie samoloty nad Ba速ykiem. Su-35 lecia造 bez transponder闚

Polskie my郵iwce bra造 udzia w przechwyceniu i eskorcie rosyjskich samolot闚 nad Ba速ykiem. Polacy robili to po raz pierwszy w trwaj帷ej zmianie misji NATO Baltic Air Policing. F-16 i kontyngent stacjonuj w bazie lotniczej Amari w Estonii.

Stacjonujące w Estonii F-16 z  Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku zostały poderwane 15 stycznia do przechwycenia grupy rosyjskich samolotów wojskowych nad Bałtykiem.

Jak opisuje TVN24.pl, pasażerski samolot wojskowy Tu-134 miał zgłoszony plan lotu i włączony transponder, który umożliwia jego lokalizację. Jednak towarzyszące mu myśliwce (najpierw Su-35, a później Su-27) miały wyłączone transpondery i nie odpowiadał na wezwania. Tu-134 zgodnie z planem doleciał do Obwodu Kaliningradzkiego.

Do podobnej sytuacji doszło dwa dni później. Wtedy jednak w przechwyceniu rosyjskich samolotów nie uczestniczyły już myśliwce z Polski. Przechwycenie z 15 stycznia było pierwszym w trwającej od początku grudnia 9. zmianie polskiego kontyngentu w NATO-wskiej misji.

Zobacz też: Pokazowe ćwiczenia czołgów NATO na Łotwie. 21 czołgów strzela na raz

Zobacz wideo

TVN24.pl wyjaśnia, że samoloty stacjonujące w krajach bałtyckich w ramach misji NATO Baltic Air Policing przechwytują i eskortują samoloty wojskowe, kiedy te zachowują się podejrzanie i łamią zasady. Zazwyczaj dotyczy to np. wyłączonego transpondera czy niezgłoszonej trasy lotu, rzadziej - naruszenia przestrzeni powietrznej któregoś z państw.

Estoński serwis err.ee informował w ubiegłym tygodniu, że w 2019 roku w ramach NATO Baltic Air Policing wykonano rekordową liczbę lotów. Było ich w sumie 200, o 55 więcej niż w 2018 roku. Nie zwiększyła się jednak liczba przechwyconych rosyjskich samolotów. Według cytowanych przez portal dowódców misja ma m.in. pokazać stopień przygotowania i możliwości wojskowe, a także dawać do zrozumienia, że działania przeciwko jednemu z członków NATO to działania przeciwko wszystkim krajom sojuszu. 

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.