List kongresmenów USA do Andrzeja Dudy ws. "ustawy kagańcowej". "To krok wstecz dla demokracji"

Dwóch kongresmenów wystosowało list do Andrzeja Dudy, w którym zaapelowali o niepodpisywanie tzw. ustawy kagańcowej. - Od 2015 roku pański rząd podejmuje niepokojące kroki w stronę konsolidacji władzy kosztem instytucji demokratycznych - napisali członkowie Partii Demokratycznej.

Eliot L. Engel, szef komisji spraw zagranicznych, oraz Bill Keating, szef podkomisji ds. Europy, Eurazji, energii i środowiska, wystosowali apel do Andrzeja Dudy. Wyrazili w nim poważne zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce. Stwierdzili w nim, że tzw. ustawa kagańcowa stanowi zagrożenie dla demokracji.

Jako wieloletni zwolennicy partnerstwa amerykańsko-polskiego opartego na demokratycznych wartościach, wyrażamy głębokie zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce, która nie wypełnia zasad niezawisłości sądów i podziału władzy

- napisali w liście Engel i Keating.

"Od 2015 roku pański rząd podejmuje niepokojące kroki"

Demokraci podkreślili, że wprowadzenie reformy będzie stanowiło "krok wstecz dla historycznie silnego przywództwa Polski w zakresie demokratycznych reform w Europie". Dodali, że podważy to "ogromne postępy, jakie Polska poczyniła na przestrzeni dziesięcioleci w budowaniu nowoczesnego, demokratycznego kraju".

Od 2015 roku pański rząd podejmuje niepokojące kroki w stronę konsolidacji władzy kosztem instytucji demokratycznych. Kroki te, między innymi próby pozbawienia urzędu dużej liczby sędziów polskiego Sądu Najwyższego oraz nękanie sędziów, którzy starają się zapewnić kontrolę nad władzą rządową, podważyły niezależność sądownictwa w Polsce

- apelowali amerykańscy kongresmeni. Zaznaczyli, że "siła Polski, podobnie jak Ameryki, opiera się na szacunku dla tradycji i wartości demokratycznych".

Wzywamy was - jako przyjaciół z Polski - do niepodpisywania tej ustawy

- zakończyli list Engel i Keating.

W piątek Senat odrzucił tzw. ustawę kagańcową. Głosowało 99 senatorów, za odrzuceniem opowiedziało się 51, przeciwko było 48, żaden się nie wstrzymał. Nowele sądowe wrócą teraz do Sejmu.

>>> Konieczny o ustawie dyscyplinującej sędziów. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: