Berlin. Jest porozumienie w sprawie embarga na dostawy broni do Libii

Szef Rady Europejskiej z zadowoleniem przyjął rezultaty międzynarodowej konferencji w Berlinie na temat Libii. Jej uczestnicy zgodzili się przestrzegać embargo ONZ na dostawy broni do tego kraju i zaprzestania militarnego wspierania walczących stron.

Wspólne stanowisko udało się uzgodnić po około czterech godzinach rozmów.

"Unia Europejska zobowiązuje się odgrywać ważną rolę w dalszych działaniach. Kluczowe znaczenie ma monitorowanie zawieszenia broni w Libii i przestrzeganie embarga na dostawy broni" - napisał na Twitterze Charles Michel.

W berlińskiej konferencji wzięli udział między innymi kanclerz Niemiec, szef amerykańskiej dyplomacji, a także prezydenci Rosji, Francji i Turcji, oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Włoch. Do Berlina przyjechali także przywódcy dwóch walczących ze sobą obozów w Libii - premier rządu jedności narodowej Fajiz as-Saradż oraz dowódca antyrządowych wojsk, generał Chalifa Haftar. 

Walki wewnętrzne w Libii trwają od obalenia dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku. Rząd w Trypolisie jest nieustannie atakowany od kwietnia przez generała Khalifa Haftara, wspieranego przez regionalnych rywali Turcji - Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Recep Erdogan wielokrotnie oskarżał Rosję o wysyłanie najemników w celu wsparcia sił Khalifa Haftara, choć Moskwa temu zaprzecza.

>>>Wojna domowa w Libii trwa od 2011 roku:

Zobacz wideo

Borrell i Pompeo: Konieczne utrzymanie zawieszenia broni na Bliskim Wschodzie

Przy okazji międzynarodowej konferencji poświęconej Libii w Berlinie spotkali się też szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Tematem ich rozmów była sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że poinformował sekretarza stanu USA o niedawnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 28 krajów na temat Libii oraz Iraku. Ministrowie upoważnili Josepa Borrella do zaangażowania w dyplomatyczne zabiegi, które przyczynią się do stabilności w regionie. W sprawie Libii obaj politycy zgodzili się, że konieczne jest utrzymanie zawieszenia broni. Josep Borrell zadeklarował, że Unia Europejska jest gotowa zmobilizować wszystkie swoje środki, by wdrożyć ustalenia berlińskiej konferencji.

To było pierwsze spotkanie szefa unijnej dyplomacji z amerykańskim sekretarzem stanu od czasu objęcia stanowiska przez Josepa Borrella. Wkrótce planowana jest jego wizyta w Waszyngtonie.

Więcej o: