Iran przekaże Ukrainie czarne skrzynki zestrzelonego samolotu

Iran zapowiedział, że wyśle na Ukrainę czarne skrzynki rozbitego ponad tydzień temu samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych. Teheran ma też udostępnić dane z urządzeń ekspertom z Francji, Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Zobacz wideo

Boeing 737-800 rozbił się krótko po starcie z lotniska w Teheranie. W katastrofie zginęło 176 osób. Trzy dni po tragedii Iran przyznał, że maszyna została omyłkowo zestrzelona przez wojsko.

Początkowo irańscy śledczy zapowiadali, że sami zajmą się badaniem czarnych skrzynek samolotu, znalezionych w pierwszych godzinach po katastrofie. Jednak po naciskach ze strony Zachodu Iran zgodził się na udział w śledztwie przedstawicieli krajów, których pasażerowie byli na pokładzie maszyny, a także Ukrainy z której pochodzą linie lotnicze.

Agencja prasowa Tasnim poinformowała, że czarne skrzynki wkrótce zostaną wysłane na Ukrainę, a Iran jest gotów udostępnić to, co udało się odczytać także ekspertom z innych krajów. Ukraińskie władze kilka dni temu zażądały rejestratorów i poinformowały, że ich przedstawiciel złoży wkrótce wizytę w Iranie. 

Czytaj więcej: Zestrzelenie samolotu w Iranie. Kanada wypłaci po 25 tys. dol. rodzinom ofiar. "Potrzebują pomocy teraz"

Protesty w Iranie

Po tym jak okazało się, że irańskie władze przez trzy dni ukrywały fakt zestrzelenia samolotu, na ulice miast przez kilka dni wychodziły antyrządowe manifestacje. Kanada, której obywatele stanowią 1/3 liczby wszystkich zabitych zażądała z kolei od Teheranu odszkodowań dla rodzin ofiar.

Irańskie władze poinformowały w tym tygodniu, że aresztowano kilka osób, które miały być związane z omyłkowym zestrzeleniem samolotu. Nie podano jednak szczegółów. Równocześnie poinformowano, że zatrzymana została także osoba, która opublikowała w internecie amatorskie nagranie wideo, przedstawiające moment zestrzelenia Boeinga.

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Irański MSZ apeluje o nieupolitycznianie katastrofy

W piątek irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało, aby kraje, których obywatele zginęli w katastrofie ukraińskiego samolotu nie upolityczniały tragedii. Poinformował o tym Abbas Musawi. Rzecznik ministerstwa podał również informację o spotkaniu ministra spraw zagranicznych Iranu z kanadyjskim szefem MSZ

Do zestrzelenia boeinga przez Iran odniósł się w piątek również ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca kraju. Katastrofę nazwał tragiczną i smutną. Podkreślił, że została ona wykorzystana przez wrogów Iranu do protestów

Więcej o: