Moskwa świętuje "wyzwolenie" Warszawy przez Armię Czerwoną. Salut i fajerwerki nad miastem

W Moskwie rosyjskie ministerstwo obrony z okazji 75. rocznicy wejścia Armii Czerwonej do Warszawy urządziło pokaz fajerwerków. Oddano też pierwszy w tym roku honorowy salut.

Zgodnie z przewidywaniami Rosja w tym roku prowadzi historyczno-polityczną ofensywę w związku z przypadającymi na rok 2020 ważnymi rocznicami, przede wszystkim 75. rocznicą końca II wojny światowej (nazywanej przez Rosjan wielką wojną ojczyźnianą). Już w związku z inną rocznicą, 75. wyzwolenia obozu KL Auschwitz, doszło do dyplomatycznych spięć między Polską a Rosją - za sprawą kłamstw i półprawd wygłaszanych przez Władimira Putina.

Obecnie można mówić o kolejnej odsłonie ofensywy: w rocznicę wkroczenia czerwonoarmistów do Warszawy (17 stycznia 1945), Rosjanie opisują te wydarzenia jako "wyzwolenie" polskiej stolicy, a w ostatni czwartek ujawnili dokumenty z tamtego okresu. Tu krótki przewodnik po wydarzeniach z ostatnich 24 godzin:

Moskwa świętuje 75. rocznicę "wyzwolenia" Warszawy. Fajerwerki i salut

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w rocznicę wejścia do Warszawy w Moskwie zorganizowano oficjalne uroczystości, by uczcić - jak opisywało rosyjskie MON - "wyzwolenie Warszawy od nazistowskich najeźdźców". O godz. 20 czasu polskiego w stolicy Rosji odbył się pierwszy w tym roku salut artyleryjski. Oprócz tego nad miasto wystrzelono tysiące fajerwerków.

 

W ostatnich latach wydarzenia w jakikolwiek sposób związane z Polską nie miały podobnej oprawy w Moskwie, za wyjątkiem słynnego Dnia Jedności Narodowej, państwowego święta obchodzonego od 2004 roku w Federacji Rosyjskiej 4 listopada.

Święto obchodzone jest w rocznicę odbicia przez Rosjan Kremla z rąk Polaków w 1612 roku, co zakończyło polskie rządy w Moskwie.

>>> II wojna światowa. To był największy konflikt zbrojny w historii ludzkości

Zobacz wideo

Na Gazeta.pl gramy #JedenDzieńDłużej z WOŚP. Tutaj możesz wesprzeć naszą zbiórkę:

Więcej o: