Impeachment Trumpa. Izba Reprezentantów przekazała sprawę do Senatu

Amerykańska Izba Reprezentantów podjęła uchwałę o przesłaniu artykułów impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa do Senatu. Za uchwałą opowiedziało się 228 kongresmenów. Przeciw było 193.

Nancy Pelosi, spikerka Izby Reprezentantów, ogłosiła przyjęcie uchwały w towarzystwie zespołu prawników, którzy będą prowadzić postępowanie przeciwko Trumpowi. 

Dzisiejsze głosowanie oznacza, że w amerykańskim Senacie rozpocznie się proces przeciwko Trumpowi w wyniku którego może on zostać usunięty z urzędu. Jest to jednak mało prawdopodobne, ponieważ do pozbawiania prezydenta urzędu konieczne jest zdobycie 67 głosów w 100-osobowej izbie wyższej. W Senacie zasiada 53 Republikanów (to z ramienia tej partii Trump kandydował w wyborach prezydenckich), 45 Demokratów i dwóch senatorów niezależnych.

Ewentualna decyzja Senatu o usunięciu prezydenta Donalda Trumpa byłaby ostateczna, co oznacza, że nie przysługiwałoby od niej odwołanie. Obowiązki głowy państwa przejąłby wówczas wiceprezydent Mike Pence.

Co zarzuca się Trumpowi?

W końcówce grudnia Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump został trzecim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych formalnie oskarżonym w procedurze impeachmentu. Głosami Demokratów Izba Reprezentantów postawiła mu dwa zarzuty - nadużycie władzy i obstrukcję parlamentarnego śledztwa.

W centrum dyskusji o impeachmencie Donalda Trumpa jest tzw. afera ukraińska. W mediach pojawiły się doniesienia, że Donald Trump wywierał naciski na Ukrainę, m.in. miał szantażować ją wstrzymaniem pomocy wojskowej. W ten sposób chciał zmusić tamtejsze władze do śledztwa przeciw synowi swojego politycznego rywala - byłego wiceprezydenta Joe Bidena. Prezydent zarzuty odpierał.

W całej historii Stanów Zjednoczonych tylko prezydenci Andrew Johnson i Bill Clinton zostali formalnie oskarżeni w procedurze impeachmentu. Żaden z nich nie został usunięty z urzędu.

>>>> Jakie są zarzuty opozycji wobec Trumpa? Wyjaśniamy o co chodzi z impeachmentem:

Zobacz wideo
Więcej o: