Katastrofa samolotu w Iranie. Ukraińscy śledczy domagają się przekazania czarnych skrzynek

Ukraińscy śledczy zwrócili się do Iranu z prośbą o przekazanie czarnych skrzynek zestrzelonego w zeszłym tygodniu samolotu. Na pokładzie ukraińskiej maszyny lecącej z Teheranu do Kijowa było 176 osób.

List skierowały wspólnie Prokuratura Generalna oraz Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Teheran zapowiedział bowiem, że czarne skrzynki trafią do Francji, a nie jak obiecywano wcześniej na Ukrainę.

We wtorek Rada Najwyższa wezwała Iran do przeprowadzenia uczciwego śledztwa dotyczącego katastrofy.

Współpraca Ukrainy z Kanadą ws. katastrofy

Ukraińskie władze współpracują w sprawie katastrofy z Kanadą, której 63 obywateli było na pokładzie zestrzelonego samolotu. Prezydent Wołodymyr Zełenski w ciągu dwóch dni rozmawiał trzy razy z premierem Justinem Trudeau. Z kolei ambasador Ukrainy w Waszyngtonie pozostaje w kontakcie z ekspertami Boeinga.

Według zapowiedzi ukraińskiego MSZ, jutro w Londynie ma się odbyć spotkanie reprezentantów Ukrainy, Kanady, Szwecji, Afganistanu oraz Wielkiej Brytanii poświęcone kwestii uzyskania odszkodowań od Teheranu.

Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie

W katastrofie samolotu zginęło 176 osób, w tym około 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków i 11 obywateli Ukrainy. Boeing 737-800 odbywający rejs z Teheranu do Kijowa rozbił się w stolicy Iranu w środę 8 stycznia. Rząd Iranu przyznał się do zestrzelenia maszyny. - Samolot został błędnie uznany za wrogi cel, w okolicznościach niezamierzonego błędu ludzkiego maszyna została strącona rakietą krótkiego zasięgu - przyznał dowódca irańskich sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej generał Amir Ali Hadżizadeh.

W środę "New York Times" opublikował nowe nagrania z kamer monitoringu w okolicy, gdzie doszło do zestrzelenia samolotu. Na wideo widać pocisk uderzający w samolot, eksplozję i kolejny wystrzał, po którym wybucha pożar. Jak podkreślają dziennikarze, żaden z pocisków nie sprawił, że samolot natychmiast spadł - przez kilka minut piloci próbowali jeszcze zawracać na lotnisko.

Premier Kanady: Dowody wskazują, że boeing ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony

Zobacz wideo
Więcej o: