Węgry. Rzecznik TSUE: Ustawa dotycząca organizacji pozarządowych niezgodna z konstytucją

Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości uznał, że węgierska ustawa dotycząca działalności organizacji pozarządowych finansowanych z zagranicy jest niezgodna z unijnym prawem.

Węgry w 2017 roku przyjęły ustawę o przejrzystości organizacji zagranicznych. Na jej podstawie organizacje pozarządowe, które w ciągu roku otrzymają zagraniczne dofinansowanie w wysokości około 25 tysięcy euro, są zobowiązane do zgłoszenia tego faktu i określenia siebie jako "organizacje finansowane z zagranicy".

Rzecznik TSUE: Węgierska ustawa o organizacjach pozarządowych niezgodna z konstytucją

Według rządu Węgier, celem przepisów miała być ochrona porządku publicznego oraz walka z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Rząd w Budapeszcie, przyjmując ustawę, argumentował, że dotyczy ona głównie promigracjnych organizacji wspieranych przez amerykańskiego finansistę George’a Sorosa, które dążą do osłabienia możliwości Węgier do odpowiedniej obrony swych granic przed napływem migrantów.

>>> Węgry. Protesty przeciw "ustawie niewolniczej":

Zobacz wideo

Część węgierskich organizacji pozarządowych uznało, że ustawa jest niezgodna z prawem. Według nich ogranicza ona wolność wypowiedzi i prawo do swobodnego stowarzyszania się oraz dyskryminuje niektóre organizacje.

Opinia rzecznika nie jest wiążąca, decyzja w tej sprawie może zapaść za kilka miesięcy.

Więcej o: