Przewodniczący rosyjskiej Dumy o zagładzie Żydów: W Polsce podsycano nastroje antysemickie

Przedwojenna atmosfera w Polsce oraz pozycja władz miały "utorować drogę do Holokaustu" - tak stwierdził przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin. To nie pierwsza tak kontrowersyjna wypowiedź, która pada pod adresem Polski ze strony rosyjskich polityków.

Podczas otwarcia posiedzenia Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej przewodniczący Wiaczesław Wołodin nawiązał do faktu, że nazistowskie Niemcy zamordowały na terenie Polski ponad 3 miliony Żydów.

Spośród krajów europejskich największa liczba Żydów została zabita w Polsce. I to nie jest przypadek, ponieważ to właśnie w Polsce powstały setki obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, gdzie Żydzi, Słowianie, jeńcy wojenni innych narodowości byli celowo zabijani. Było to w dużej mierze ułatwione przez przedwojenną atmosferę w Polsce oraz pozycję władz tego kraju, która podsycała nastroje antysemickie w społeczeństwie i utorowała drogę do późniejszego ludobójstwa, Holokaustu

- stwierdził Wołodin, cytowany przez agencję informacyjną Ria Nowosti.

Polityk dodał, że polskie władze powinny za to "przeprosić".

>>> Coraz więcej Rosjan pozytywnie ocenia Stalina

Zobacz wideo

Sprzeciw wobec słów Rosjan

Przed kilkoma dniami Sejm potępił w uchwale prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej, próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

Uchwała miała związek z m.in. ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina. Kilkukrotnie publicznie podważał on znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, który przyczynił się do wybuchu II wojny światowej, a przedwojennemu ambasadorowi II RP w Berlinie Józefowi Lipskiemu zarzucił antysemityzm.

Z kolei Wołodin w grudniu ub.r. według agencji TASS miał sugerować, że Polacy współpracowali z nazistami w latach 30. ubiegłego stulecia.

Więcej o: