Niemieckie media o książce papieża emeryta: Wbił Franciszkowi nóż w plecy

Benedykt XVI włączył się do debaty na temat celibatu kapłańskiego za pomocą książki, której fragmenty ukazały się w "Le Figaro". Według niemieckich dziennikarzy papież emeryt, który siedem lat temu zrezygnował z przewodniczenia Kościołowi katolickiemu, otwiera "nowy front" dla krytyków papieża Franciszka.
Zobacz wideo

Ostatnie działania Benedykta XVI skomentował między innymi niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który pisze o wzrastającym ryzyku podziału Kościoła katolickiego na zwolenników papieża Franciszka i bardziej tradycjonalistycznej wizji papieża emeryta. Dziennikarze "FAZ" dziwią się, jak "słaby i schorowany" Benedykt XVI miał siłę razem z kardynałem Robertem Sarahem napisać książkę, która ukaże się pod tytułem "Z głębi naszych serc".

Dziennikarz "FAZ" twierdzi, że swoimi wypowiedziami Benedykt XVI wbił papieżowi Franciszkowi "nóż w plecy". "Duch rozpadu został uwolniony z butelki. Po siedmiu latach Benedykt zasiał ziarno samozniszczenia, które zaczyna wyrastać na fundamentach Kościoła" - pisze Daniel Deckers. Publicysta uważa, że rozdźwięk między różnymi wizjami Kościoła może spowodować, że wierni podzielą się na dwa obozy: zwolenników myśli Franciszka i tych popierających bardziej konserwatywną wizję papieża emeryta. To może z kolei doprowadzić do rozpadu i tak mocno podzielonej wspólnoty.

Benedykt XVI w nowej książce krytykuje pomysł zniesienia celibatu: "To jak nóż w plecy dla papieża Franciszka"

Współautor książki, Robert Sarah, jest uznawany za nieformalnego rzecznika konserwatywnych duchownych, którzy sprzeciwiają się reformatorskiemu kursowi papieża Franciszka. Z fragmentów książki udostępnionej na łamach "Le Figaro" wynika m.in., że wielu duchownych nie popiera próby zniesienia celibatu kapłańskiego. Według papieża emeryta "nie da się realizować obowiązków kapłaństwa z obowiązkami małżeństwa".

Tym samym Benedykt XVI i Robert Sarah sprzeciwiają się tezom, które pojawiły się podczas Synodu Amazońskiego. Jak podaje NPR.org, zaskakujący ruch papieża emeryta jest postrzegany w Watykanie jako nagana wymierzona w papieża Franciszka, który ma rozważać możliwość złagodzenia surowego wymogu celibatu w krajach, gdzie obserwowany jest niedobór księży.

Najnowsza książka "Z głębi naszych serc" nie jest pierwszym przypadkiem, kiedy Benedykt XVI wypowiada tezy przeciwne działaniom Franciszka. Historyk i teolog Uniwersytetu Villanova Massimo Faggioli powiedział dla "National Catholic Reporter", że decyzje Benedykta są "poważnym naruszeniem, co grozi ograniczeniem wolności działania jedynego, właściwego papieża".

Więcej o: