Erupcja wulkanu na Filipinach. Niesamowite nagrania pokazują błyskawice wśród kłębów dymu

Z wulkanu Taal, położonego w odległości 70 km od Manili, stolicy Filipin, zaczęła wydobywać się lawa. Lokalne służby sejsmologiczne ostrzegają, że w najbliższych godzinach lub dniach może dojść do "niebezpiecznej erupcji". Sieć obiegly niezwykłe nagrania niespokojnego wulkanu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek z wulkanu zaczęły wydobywać się chmury dymu i popiołów. Z terenów położonych najbliżej ewakuowano ponad 8 tys. osób. We wczesnych godzinach porannych zaczęła wydobywać się również lawa.

Niesamowite nagrania pokazują błyskawice wśród kłębów dymu

Sieć obiegły widowiskowe nagrania, na których wśród kłębów dymu wydobywających się z wulkanu Taal widać błyskawice. Film zamieściła m.in. wulkanolożka Alexa Van Eaton.

Taal to drugi pod względem aktywności wulkan na Filipinach. W nocy z niedzieli na poniedziałek w związku z aktywnością wulkanu odnotowano kilkadziesiąt wstrząsów sejsmicznych. Chmura popiołu wulkanicznego sparaliżowała ruch lotniczy w Manili. Wokół wulkanu wyznaczono 14-kilometrową strefę zamkniętą. W stolicy Filipin ze względu na zagrożenie erupcji zamknięte są szkoły oraz instytucje publiczne.

Więcej o: