Australia. Skazany za pedofilię kardynał George Pell został przeniesiony do pilnie strzeżonego więzienia

Skazany za molestowanie seksualne chłopców kardynał George Pell został przetransportowany do najpilniej strzeżonego zakładu karnego w Australii. Duchowny został tam przeniesiony po tym, gdy strażnicy zauważyli drona latającego nad więzieniem, w którym dotychczas przebywał.
Zobacz wideo

Jak podaje "The Guardian", kardynał Pell został przeniesiony z więzienia znajdującego się w Melbourne do zakładu karnego w stanie Wiktoria, który uznawany jest za najpilniej strzeżoną placówkę więzienną w Australii. Władze więzienia potwierdziły, że w ostatni czwartek odnotowano incydent z udziałem drona.

78-letni kardynał Pell przeniesiony do najpilniej strzeżonego więzienia w Australii

Maszyna została zaobserwowana przy więziennym ogrodzie. 78-letni kardynał Pell miał tam  wykonywać pracę polegającą na podlewaniu roślin. Przypuszczalnie dron został wysłany po to, by zrobić zdjęcia skazanemu duchownemu. Zgodnie z australijskim prawem drony nie mogą latać w odległości mniejszej niż 120 metrów od zakładów karnych. 

W marcu 2019 roku George Pell został skazany na sześć lat więzienia za przestępstwa seksualne wobec dwóch małoletnich chłopców. Zgodnie z wyrokiem kardynał może ubiegać się o warunkowe zwolnienie z placówki po trzech latach i ośmiu miesiącach odbycia kary. W listopadzie ubiegłego roku Sąd Najwyższy Australii zgodził się rozpatrzyć odwołanie duchownego, co będzie ostatnią szansą skazanego na obalenie argumentów, które przesądziły o jego skazaniu. Rozprawa ma odbyć się na początku 2020 roku.

George Pell został skazany za molestowanie dwóch trzynastoletnich chórzystów, do którego miało dojść w 1996 roku. Kardynał jest najwyższym rangą duchownym Kościoła rzymskokatolickiego, który został skazany w procesie karnym za pedofilię. Władze Watykanu zakazały duchownemu publicznego pełnienia posługi oraz kontaktów z nieletnimi.