Donald Trump napisał do Irańczyków po persku. "Zniesławienie starożytnego języka"

Donald Trump wyraził swoją solidarność z "odważnymi" Irańczykami. Co więcej, zrobił to w języku perskim. Wywołało to oburzenie irańskich władz. Rzecznik MSZ zachowanie amerykańskiego prezydenta nazwał "zniesławianiem starożytnego języka Persów".

W sobotę Donald Trump zapewnił na Twitterze o swojej solidarności z "odważnymi, cierpiącymi" Irańczykami.

Do odważnych, cierpiących mieszkańców Iranu: byłem po waszej stronie od początku mojej prezydentury i nadal będę was wspierać

- napisał amerykański prezydent.

W niedzielę polityk odniósł się do kolejnej fali manifestacji w Iranie i zwrócił się do tamtejszych władz o to, aby ci nie zabijali "swoich protestujących".

Tysiące zostały już przez was zabite lub uwięzione, a świat patrzy. Co ważniejsze, USA patrzą. (...) Przestańcie zabijać wspaniałych Irańczyków!

- napisał na portalu społecznościowym Trump.

Oba wpisy zostały również zamieszczone po persku. To zbulwersowało władze w Teheranie, które zachowanie Donalda Trumpa uznały za absurdalne. Do słów prezydenta Stanów Zjednoczonych odniósł się Abbas Mussawi, rzecznik irańskiego MSZ. W odpowiedzi zamieścił na Twitterze wpis, w którym stwierdził, że nakładanie sankcji i "terroryzowanie narodu irańskiego" nie pozwala na "zniesławianie starożytnego języka Persów". Zapytał również, czy Trump rzeczywiście wstawia się za milionami Irańczyków, których "bohatera właśnie zamordował", czy też działa przeciwko nim.

Protesty w Iranie

Od soboty w Iranie trwają antyrządowe manifestacje. Spowodowane są one oburzeniem postawą władz w sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu. W katastrofie zginęło 176 osób znajdujących się na pokładzie. Wcześniej Irańczycy domagali się odwetu na USA za zabicie gen. Kasema Sulejmaniego.

Więcej o sytuacji na Bliskim Wschodzie:

>>> Atak rakietowy Iranu na bazy USA w Iraku. To proxy war, czy światu grozi wojna i kryzys surowcowy? Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: