Zestrzelenie ukraińskiego samolotu w Iranie. To nagranie błyskawicznie stało się dowodem

Krótko po katastrofie w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać moment uderzenia pocisku w ukraiński samolot. W tym samym momencie Kanada i USA przekazały ustalenia własnych wywiadów - maszyna bez wątpienia została zestrzelona.

Władze Iranu przyznały się do zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych w sobotę rano. - Pociski wystrzelone w rezultacie ludzkiego błędu spowodowały straszną katastrofę ukraińskiego samolotu i śmierć 176 osób - stwierdził Prezydent Iranu Hassan Rouhani. Dodał, że śledztwo jest kontynuowane, a Islamska Republika Iranu "głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki". Złożył także rodzinom kondolencje i zapewnił o modlitwie.

Przypuszczenia, że katastrofa samolotu była następstwem zestrzelenia a nie błędu pilotów, czy awarii silników pojawiły się natychmiast po zdarzeniu. Krótko po katastrofie w sieci pojawiło się nagranie, którego autentyczność szybko została zweryfikowana przez służby wywiadowcze państw oskarżających irańską armię o spowodowanie katastrofy. Film z momentu uderzenia pocisku w ukraińskiego boeinga opublikowała na Twitterze międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych "Bellingcat", która prowadziła swoje dochodzenia m.in. w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad Donbasem czy użycia broni chemicznej w Syrii.

Na nagraniu widać, jak rakieta uderza w samolot, powodując mały wybuch. Maszyna nie eksplodowała, leciała jeszcze kilka minut. Piloci prawdopodobnie próbowali zawrócić na lotnisko. 

Katastrofa PS752 w Iranie

Ukraiński samolot pasażerski typu Boeing 737 (lot PS752) rozbił się w środę 8 stycznia krótko po starcie z lotniska Chomeiniego w Teheranie, zginęło 176 osób - 167 pasażerów i 9 członków załogi. Wśród ofiar było 82 obywateli Iranu, 63 Kanadyjczyków i 11 Ukraińców, na pokładzie byli też obywatele Szwecji czy Niemiec.

>>> Atak rakietowy Iranu na bazy USA w Iraku. To proxy war, czy światu grozi wojna i kryzys surowcowy?

Zobacz wideo
Więcej o: