Rosyjski okręt na kursie kolizyjnym z amerykańskim niszczycielem. "Agresywny manewr"

Podczas rutynowej operacji na północy Morza Arabskiego rosyjski okręt wywiadowczy wszedł na kurs kolizyjny z amerykańskim niszczycielem rakietowym. Jednostka wykonała agresywny manewr, zbliżając się na niewielką odległość do USS Farragut.
Zobacz wideo

Do niebezpiecznego incydentu doszło w czwartek, 9 stycznia, podczas wykonywania rutynowych operacji w północnej części Morza Arabskiego. Jak podało dowództwo stacjonującej w Bahrajnie 5. floty amerykańskiej marynarki wojennej, do niszczyciela rakietowego USS Farragut agresywnie podszedł okręt wywiadowczy rosyjskiej marynarki wojennej Ivan Khurs.

Amerykanie wydali pięć krótkich dźwięków w kierunku Rosjan alarmujących o niebezpieczeństwie kolizji i poprosili załogę drugiego okrętu o zmianę kursu zgodnie z prawem międzynarodowym - podano w komunikacie 5. Floty.

Rosyjski okręt początkowo nie zareagował, ale ostatecznie zmienił kurs, a obie jednostki przez jakiś czas utrzymywała się w bliskiej odległości. Początkowe działania załogi rosyjskiego okrętu i agresywny manewr stwarzały poważne ryzyko kolizji na morzu.

"Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych jest stale czujna i wyszkolona do działania w profesjonalny sposób. Zachęcamy jednostki pływające ze wszystkich krajów do działania zgodnie z uznanymi międzynarodowymi przepisami, standardami i normami morskimi" - napisano w komunikacie.

Zdaniem Rosjan to Amerykanie złamali prawo. "Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej znajdował się po lewej stronie względem rosyjskiego okrętu i zgodnie z międzynarodową konwencją o zapobieganiu zderzeniom na morzu powinien ustąpić jednostce z Rosji" - podała w komunikacie za ministerstwem obrony Rosji agencja TASS.

Więcej o: