Trudeau o katastrofie samolotu: Dowody wskazują, że został zestrzelony przez irański pocisk

- Dowody wskazują na to, że samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Mogło to być niezamierzone - mówił w czwartek na konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau. W środę w katastrofie samolotu ukraińskich linii lotniczych w Teheranie zginęło 176 osób, w tym 63 Kanadyjczyków.

Premier Kanady Justin Trudeau przekazał na czwartkowej konferencji prasowej, że wszystko wskazuje na to, iż Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych został w środę zestrzelony.

- Mamy informacje z wielu źródeł, włączając naszych sojuszników i nasz własny wywiad, że dowody wskazują na to, że samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Mogło to być niezamierzone - powiedział szef kanadyjskiego rządu.

Podkreślił, że konieczne jest dokładne zbadanie okoliczności tej katastrofy. - Kanadyjczycy mają pytania i zasługują na odpowiedzi - dodał.  Dodał, że minister spraw zagranicznych Iranu zobowiązał się do kontynuowania dialogu z Kanadą.

>>> Iran przeprowadził atak rakietowy na dwie amerykańskie bazy w Iraku [Źródło: RUPTLY/x-news]

Iran - według relacji premiera Kanady - zasugerował, że utrzyma czarne skrzynki w Iranie, ale zapewnił ukraińskiego prezydenta, że śledczy z Ukrainy będą mieli do nich pełny dostęp. Premier Kanady zadeklarował, że jego rząd nie spocznie, nim sprawy katastrofy nie doprowadzi do końca wyczerpującego, przejrzystego, wiarygodnego i sprawiedliwego.

Katastrofa samolotu w Teheranie

W środę nad ranem Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych krótko po starcie rozbił się w Iranie. W katastrofie zginęło 176 osób. Większość pasażerów to Irańczycy, Ukraińcy i Kanadyjczycy.

Amerykański wywiad twierdzi, że maszyna mogła zostać omyłkowo zestrzelona przez irańskie wojsko. Szef Irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego Ali Abezadeh twierdzi natomiast, że zarzuty Amerykanów "są nielogiczne".

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Danyłow oświadczył w czwartek, że samolot mógł zostać zestrzelony pociskiem rosyjskiej produkcji "Tor".

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Trudeau o katastrofie samolotu: Dowody wskazują, że został zestrzelony przez irański pocisk
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl