Generał Piotrowski o ataku Iranu: Polacy byli w obu zaatakowanych bazach. Nie rozważamy ewakuacji

- Mamy stuprocentową pewność, że zadziałały procedury bezpieczeństwa i nasze wojsko w Iraku jest bezpieczne - powiedział w środę rano generał Tomasz Piotrowski w odniesieniu do sytuacji po irańskich atakach rakietowych na bazy Al Asad i Irbil w Iraku. Wojskowy dodał, że polscy żołnierze byli zarówno w bazie Al Asad i Irbil, czyli w obu miejscach, gdzie dokonano ataku.

W środę rano w Centrum Operacji Lądowych w Krakowie zorganizowano konferencję prasową z generałem Tomaszem Piotrowskim. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych poinformował, że polskie wojsko w Iraku jest bezpiecznie oraz że trwa ustalanie, czy doszło do strat materialnych. - Sytuacja, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, będzie ulegała eskalacji - dodał.

Gen. Piotrowski poinformował również, że w Iraku jest w tej chwili 268 polskich żołnierzy i pracowników oraz zadeklarował, że "nie jest w tej chwili rozważana ewakuacja". - Jesteśmy tam w ramach koalicji, która walczy z ISIS (Państwo Islamskie) i w ramach misji szkoleniowej - powiedział generał. Część swoich wojsk do sąsiednich krajów wycofały m.in. Niemcy i Kanada. 

Atak Iranu na bazy USA w Iraku

W środę w nocy Iran ostrzelał dwie bazy wojskowe USA w Iraku. To odpowiedź na zabicie przez Amerykanów generała Kasima Sulejmaniego dowódcy brygady Al-Kuds, sił specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. W sprawie irańskiej akcji odwetowej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma wygłosić w środę oświadczenie.

Według resortu obrony USA Iran wystrzelił kilkanaście rakiet balistycznych, które spadły na bazy wojskowe, w których stacjonują Amerykanie - Al Asad i Irbil. Pentagon jeszcze szacuje straty, ale do tej pory poinformował także, że w ataku mogło zginąć kilku Irakijczyków. Irański minister spraw zagranicznych Dżawad Zarif oświadczył, że Teheran zakończył proporcjonalny atak odwetowy na podstawie artykułu 51 karty Narodów Zjednoczonych. Iran twierdzi, że zginęło "80 amerykańskich terrorystów". Strona amerykańska nie potwierdziła tych doniesień.

>>> Iran przeprowadził atak rakietowy na dwie amerykańskie bazy w Iraku:

Zobacz wideo
Więcej o: