Atak rakietowy Iranu na bazy USA w Iraku. MON: Polskim żołnierzom nic się nie stało

W bazę Al Asad w zachodniej części Iraku, miejscu gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze, uderzyło co najmniej dziesięć rakiet. Odpowiedzialność za przeprowadzenie ataków wziął irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, polskim żołnierzom nic się nie stało.
Zobacz wideo

Jak informuje CNN w ataku na bazę Al Asad nikt nie zginął. Według Pentagonu rakiety balistyczne zostały wystrzelone z Iranu i dosięgnęły dwie bazy wojskowe, Al Asad oraz Irbil. - To oczywiste, że pociski zostały wystrzelone z Iranu i były skierowane na bazy w Iraku, w których przebywali amerykańscy żołnierze oraz personel międzynarodowej koalicji. Nasze bazy były w stanie wysokiej gotowości ze względu na oznaki, że reżim irański planował i planuje atakować nasze siły i interesy w regionie - powiedział rzecznik Pentagonu Jonathan Hoffman.

Atak na bazy wojskowe USA w Iraku. MON: Polskim żołnierzom nic się nie stało

Ministerstwo Obrony Narodowej oraz szef resortu Mariusz Błaszczak poinformowali, że polskim żołnierzom stacjonującym w bazie wojskowej w Al Asad nic się nie stało. 

Polski konwój wojskowy, w którym znajduje się około 150 żołnierzy przybył do kontrolowanej przez Stany Zjednoczone bazy wojskowej w Al Asad w lipcu ubiegłego roku. Według mediów wysłanie polskich żołnierzy w ten region jest zgodne z amerykańskim planem zwiększenia sił w regionie nadzorowanym przez USA.

W oświadczeniu opublikowanym przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (elitarna jednostka irańskiego wojska), napisano, że ataki były zemstą za śmierć Sulejmaniego. KSRI ostrzega, że każdy kraj, w którym stacjonują wojska amerykańskie mogą być celem "wrogich i agresywnych działań". Korpus wezwał także amerykańskich obywateli do wywierania wpływu na władze, w sprawie wycofania wojsk amerykańskich z regionu.

Więcej o: