Iran. Parlament uznał cały Pentagon za "organizację terrorystyczną". To ma umożliwić odwet

Parlament Iranu przyjął akt prawny, który ma posłużyć do "odwetu" na Stanach Zjednoczonych za zabicie gen. Kasima Sulejmaniego. Ustawa uznaje cały Departament Obrony USA i "powiązane instytucje" za organizację terrorystyczną. Przyznano także dodatkowe 200 mln euro jednostce specjalnej Kuds, którą dowodził Sulejmani.
Zobacz wideo

Parlament Iranu we wtorek - w dniu pogrzebu zabitego przez USA gen. Kasima Sulejmaniego - obradował na ustawą, która ma posłużyć do "odwetu". Irańska agencja Tasnim podaje, że projekt przeszedł jednogłośnie. 

Zmienia on przyjętą w ubiegłym roku ustawę, która określała Centralne Dowództwo USA jako "organizację terrorystyczną". Wtedy była to reakcja na decyzję Waszyngtonu o wpisanie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na listę organizacji terrorystycznych. 

Nowelizacja rozszerza poprzednią ustawę i w jej myśl Iran uznaje za terrorystów całe siły zbrojne USA, Pentagon, a także "firmy i instytucje" powiązane z amerykańskim departamentem obrony. 

Parlament zdecydował też o przeznaczeniu dodatkowych 200 mln euro z Narodowego Funduszu Rozwoju na Siły Kuds Korpusu Strażników, czyli jednostkę specjalną, którą dowodził Sulejmani. 

Pogrzeb Sulejmaniego 

We wtorek tłumy żałobników brały udział w pogrzebie generała Sulejmaniego w jego rodzinnym mieście Kerman w Iranie. Trumna z ciałem najważniejszego irańskiego dowódcy wojskowego została tam przetransportowana z Teheranu.

Pogrzeb w Kerman kończy trwające od kilku dni uroczystości żałobne Sulejmaniego. Wczoraj, w Teheranie, prowadził je najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei. Podczas uroczystości dochodziło do antyamerykańskich wystąpień.

Więcej o: