Polska nie wycofa żołnierzy z Iraku? Ambasador RP przy NATO mówi o kontynuacji misji

- Polska jest gotowa kontynuować misję NATO w Iraku. Sojusz czeka na decyzję strony irackiej w tej sprawie - powiedział PAP ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

Ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski przyznał w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej, że Polska jest gotowa kontynuować misję NATO w Iraku. Jego zdaniem, nie ma podstaw, by kwestionować przesłanki USA ws. likwidacji gen. Kasema Sulejmaniego.

- Czasowo zawiesiliśmy działania szkoleniowe, ale nie oznacza to zakończenia misji. Jesteśmy w dialogu i czekamy na decyzję strony irackiej w tej sprawie. Mamy nadzieję, że strona iracka będzie zainteresowana kontynuowaniem tej misji. Wola władz irackich jest potrzebna, żeby zapewnić wsparcie dla wspólnej walki z Państwem Islamskim - powiedział ambasador Szatkowski.

W niedzielę parlament Iraku przyjął rezolucję, w której wzywa do zakończenia umowy, w ramach której Waszyngton wysłał ponad cztery lata temu swoje wojska do Iraku, aby pomóc w walce z terrorystami z Państwa Islamskiego. Deputowani "zobowiązują rząd, by położył kres militarnej obecności obcych państw na terytorium republiki i zakończenia współpracy w ramach porozumienia o bezpieczeństwie zawartego z międzynarodową koalicją antyterrorystyczną" - napisano.

USA wysyłają bombowce B-52 na Bliski Wschód 

W związku z napięciem na linii Waszyngton-Teheran amerykański resort obrony poinformował o skierowaniu na Bliski Wschód dodatkowych wojsk oraz bombowców B-52.

Zobacz wideo

Równocześnie Pentagon zdementował informacje o planach wycofania wojsk amerykańskich z Iraku.

W najbliższych dniach do bazy sił powietrznych w Katarze ma dotrzeć sześciu bombowców B-52. Do Libanu uda się z kolei stacjonująca we Włoszech jednostka bojowa 173 brygady sił powietrzno-desantowych. Dołączy ona do 10 tysięcy żołnierzy, których skierowano na Bliski Wschód po ataku rakietowym, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani. Po rozlokowaniu dodatkowych wojsk liczebność sił amerykańskich na Bliskim Wschodzie przekroczy 80 tysięcy.

Więcej o: