Francja. Ofiara ataku w Villejuif to mężczyzna polskiego pochodzenia. Będzie park jego imienia?

W wyniku ataku nożownika w Villejuif zmarł 56-letni Janusz Michalski. Mężczyzna był obywatelem francuskim polskiego pochodzenia - informuje Polska Agencja Prasowa.

Janusz Michalski zmarł w wyniku ataku nożownika w parku Hautes-Bruyeres w miejscowości Villejuif pod Paryżem. Z relacji "La Depeche" wynika, że 56-latek mieszkał w tym mieście od 10 lat. Jego sąsiedzi twierdzą, że Janusz Michalski i jego 47-letnia partnerka Karine B. często biegali w parku, w którym doszło do ataku - kobieta miała być ofiarą nożownika. Janusz Michalski zginął, osłaniając ją własnym ciałem. Napastnik zadał mu cios w klatkę piersiową. Mężczyzna zmarł mimo natychmiastowej reanimacji, którą rozpoczęła przypadkowa osoba i szybkiej pomocy ze strony lekarzy. Karine B. została ranna w szyję, ale już w sobotę opuściła szpital.

Zobacz wideo

Atak w Villejuif. Napastnikiem był nawrócony na islam 23-latek

Do ataku w parku Hautes-Bruyeres w Villejuif doszło w piątek 3 stycznia. Nożownikiem, który ranił kilka osób jest 23-letni Nathan C. Mężczyzna kilka razy przebywał w szpitalu psychiatrycznym. Ostatni raz poddał się leczeniu w maju 2019 roku. Jego sąsiedzi mieli stwierdzić, że zauważyli zmiany w jego zachowaniu.

W 2017 roku Nathan C. przeszedł na islam. Podczas ataku krzyczał: "Allah Akbar" i  był ubrany w niebieską dżelabę. Po tym, jak został zastrzelony przez policję, funkcjonariusze znaleźli w jego plecaku m.in. list z testamentem. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Francja. Mieszkańcy Villejuif oddadzą hołd ofierze nożownika

W sobotę 11 stycznia o godzinie 9 mieszkańcy Villejuif oddadzą hołd zmarłemu Januszowi Michalskiemu. Uroczystości odbędą się w centralnej części miasta. Poinformował o tym burmistrz miejscowości Franck Le Bohellec. Od wtorku 7 stycznia w hali miejskiego ratusza wystawione zostaną także księgi kondolencyjne. "Le Parisien" informuje, że w internecie pojawiła się petycja, której autor apeluje o to, aby przemianować park Hautes-Bruyeres na park imienia Janusza Michalskiego. Rada miasta nie wyklucza takiego rozwiązania. 

Więcej o: