Pogrzeb Kasima Sulejmaniego w Teheranie. Ajatollah Chamenei płakał nad trumną generała

Podczas ceremonii pogrzebowych generała Kasima Sulejmaniego zwykle stonowanemu i zdystansowanemu ajatollahowi Aliemu Chameneiemu udzieliły się emocje. Przywódca Iranu rozpłakał się nad trumną, co według irańskiego korespondenta agencji AP oznacza bardzo osobisty stosunek do śmierci wojskowego.

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei poprowadził modlitwy żałobne zabitego przez Amerykanów generała Kasima Sulejmaniego. Uroczystości pogrzebowe mają potrwać trzy dni. Jak relacjonuje korespondent AP News z Iranu, podczas uroczystości Chamenei rozpłakał się nad trumną z ciałem Sulejmaniego, a jego głos łamał się podczas odmawiania modlitwy. Dziennikarz zwraca uwagę, że takie okazywanie żalu jest normalne dla szyitów, którzy darzą męczenników najwyższym szacunkiem, ale jednocześnie to rzadki widok w przypadku Chameneiego, który słynie ze "zdystansowanej i stonowanej" postawy.

Pogrzeb Kasima Sulejmaniego. Chamenei płakał nad trumną

"Pogrzeb pokazał głębię więzi, jaką Chamenei miał z zabitym generałem i dał wgląd w to, jak najwyższy przywódca osobiście odczuwa śmierć Sulejmaniego. Może to również wpłynąć na to, jak Chamenei odpowie Stanom Zjednoczonym." - informuje AP w depeszy z Iranu.

Sulejmani cieszył się zaufaniem i ogromnym szacunkiem Chameneiego. Świadczyć mogą o tym m.in. zdjęcia, na których widać, że przywódca duchowy obejmuje wojskowego w sposób typowy dla ojców i synów. Na fotografii opublikowanej na oficjalnej stronie przywódcy widzimy, jak Chamenei całuje Sulejemaniego w czoło, na kolejnej mężczyźni obejmują się . 

>>> Tysiące ludzi towarzyszyło trumnie. Ciało generała Sulejmaniego w Iranie:

Zobacz wideo

Na razie nie ma wiarygodnych szacunków co do liczby osób uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych Kasima Sulejmaniego. Według policji zebranych należy liczyć w "milionach", z kolei na podstawie zdjęć lotniczych AP szacuje, że frekwencja wynosi ok. miliona. 

Więcej o: