Trump nie wykluczył ataku na irańskie obiekty kultury. CNN: "Głęboki sprzeciw" w administracji

Część urzędników amerykańskiej administracji wyraża "głęboki sprzeciw" dotyczący ostatnich słów prezydenta Donalda Trumpa, który nie wykluczył ataku na ważne dla Iranu obiekty kultury - podaje CNN. Jeden z wysokich urzędników ocenił, że byłoby to nie tylko niemoralne, ale wręcz bezcelowe.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przestrzegł w sobotę Iran przed uderzeniem odwetowym w jego kraj po zabiciu irańskiego dowódcy Kasima Sulejmaniego.

"Jeśli Iran uderzy w Amerykanów lub amerykańskie aktywa, mamy wzięte na cel 52 miejsca w Iranie, będące odniesieniem do 52 amerykańskich zakładników wziętych przez Iran wiele lat temu" - napisał na Twitterze Donald Trump. Dodał, że "część z celów jest na bardzo wysokim poziomie - ważnych dla Iranu i irańskiej kultury".

"Głęboki sprzeciw" w amerykańskiej administracji

Jak informuje amerykańska telewizja CNN, w amerykańskiej administracji zapanował "głęboki sprzeciw" dotyczący niszczenia obiektów mających znaczenie dla kultury.

>>> Tysiące ludzi wyszły na ulice irańskich miast po zabiciu generała Sulejmaniego [Źródło: Ruptly/x-news]

Zobacz wideo

-  Niezależnie od tego, czy jest to zniszczenie przez ISIS zabytków religijnych, czy spalenie biblioteki Leuven podczas I wojny światowej, historia pokazuje, że celowanie w lokalizacje o znaczeniu cywilizacyjnym jest nie tylko niemoralne, ale i bezcelowe - powiedział jeden z wysokich urzędników w rozmowie z CNN.

Zwrócił uwagę, że Persowie mają "piękną historię" związaną poezją, logiką, sztuką i nauką, a "Ameryce lepiej służyliby przywódcy, którzy wspierają kulturę perską, a nie grożą jej zniszczeniem".

- Zasadniczo my, jako naród i jako wojsko, nie atakujemy miejsc kultury żadnego przeciwnika - podkreślił  były urzędnik administracji Donalda Trumpa i Baracka Obamy.

Doradca ajatollaha Chameneiego: Trump jest gangsterem

Do wpisów Donalda Trumpa odniósł się w niedzielę również Hosejn Dehghan, doradca wojskowy Najwyższego Przywódcy Iranu Aliego Chameneiego, który określił słowa amerykańskiego prezydenta jako "śmieszne i absurdalne". 

[Trump] nie zna prawa międzynarodowego. Do tego nie uznaje rezolucji ONZ. Zasadniczo jest prawdziwym gangsterem i hazardzistą. Nie jest politykiem, brak mu stabilności psychicznej

- powiedział Dehghan, po czym, nawiązując do rezolucji, która potępia bezprawne niszczenie dziedzictwa kulturowego, dodał, że Trump "powinien pogodzić się z tym, że jest zbrodniarzem wojennym i musi zostać osądzony".

Śmierć Kasima Sulejmaniego

Generał Kasim Sulejmani zginął w piątek w ataku amerykańskiego drona niedaleko lotniska w Bagdadzie. Wraz z nim śmierć poniosło 5 innych osób, w tym przywódca proirańskiej organizacji w Iraku, Sił Mobilizacji Ludowej.

Irańskie władze ogłosiły trzy dni żałoby narodowej i oświadczyły, że zabójstwo to jest przez nich traktowane jako wypowiedzenie wojny przez Stany Zjednoczone. Kasim Sulejmani od 22 lat dowodził elitarną jednostką wojskową, Brygadą Al-Kuds. To właśnie ona jest odpowiedzialna za wszystkie najważniejsze operacje militarne Iranu ostatnich lat.

Więcej o: