Apel papieża Franciszka. Mówił o zagrożeniach wojny i "strasznym klimacie napięcia"

- Wojna przynosi tylko śmierć i zniszczenie. Apeluję o dialog, samokontrolę i unikanie wzajemnej wrogości - mówił Franciszek podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra. Papież zaapelował do wiernych o modlitwę na rzecz dialogu i samokontroli.

Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie. Zwracając się do uczestników, nie wymienił z nazwy Stanów Zjednoczonych, Iraku, ani całego Bliskiego Wschodu.

W wielu częściach świata daje się teraz odczuć straszliwy klimat wielkiego napięcia. Wojna przynosi tylko śmierć i zniszczenie. Apeluję o dialog, samokontrolę i unikanie wzajemnej wrogości

- powiedział papież. 

>>> Papież Franciszek i całowanie pierścienia

Zobacz wideo

W homilii przed modlitwą papież powiedział, że Ewangelia Chrystusowa nie jest mitem ani bajką, a pełnym wyjawieniem planu Bożego wobec człowieka i świata. Podkreślił, że poprzez Jezusa Chrystusa Bóg wzywa wszystkich do świętości. Zaznaczył, że świętość polega przekazywaniu Bożej miłości bliźnim poprzez konkretne dzieła miłosierdzia.

Śmierć Kasima Sulejmaniego

W piątek rano w ataku amerykańskiego drona zginęli irański generał Kasim Sulejmani oraz zastępca dowódcy irackich milicji Abu Mahdi al-Muhandis.

Sulejmani uważany był za drugą osobę w Iranie po ajatollahu Alim Chameneim. Od ponad dwóch dekad dowodził operacjami militarnymi Iranu na Bliskim Wschodzie. Jego oddziały wspierały syryjskiego prezydenta w brutalnych działaniach wobec opozycji. Zarzuca się im też udział w aktach sabotażu w Iraku, Jemenie czy Arabii Saudyjskiej. Sulejmani miał też doradzać irackim władzom, w jaki sposób pacyfikować niedawne antyrządowe protesty.

Rozkaz do ataku na generała miał osobiście wydać amerykański prezydent Donald Trump. Pentagon twierdzi, że wojskowego zabito, bo planował on właśnie ataki na Amerykanów.

Więcej o: