USA. Wielka amnestia w Illinois. Ułaskawiono ponad 11 tys. osób skazanych za marihuanę

Gubernator Illinois JB Pritzker ogłosił amnestię dla ponad 11 tys. osób skazanych za przestępstwa związane z marihuaną. Przywracamy prawa dziesiątkom tysięcy mieszkańców Illinois" - podkreślił gubernator, uzasadniając swoją decyzję.

Wtorkowa decyzja o ułaskawieniu to konsekwencja przyjęcia przez stan prawa legalizującego marihuanę i regulującego jej sprzedaż oraz konsumpcję. Illinois jest jedenastym stanem, który zalegalizował rekreacyjną marihuanę dla osób powyżej 21 roku życia.

Przywracamy prawa dziesiątkom tysięcy mieszkańców Illinois. Wprowadzamy regulacje i bezpieczeństwo na rynek, który dotychczas był nielegalny i niebezpieczny. Tworzymy też nową branżę, w centrum której znajdzie się sprawiedliwość

- podkreślił gubernator Illinois JB Pritzker.

>>> Jakie są skutki legalizacji marihuany? Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Nowa polityka narkotykowa w Illinois 

Według szacunków unieważnieniu podlegać w przyszłości może 116 tys. wyroków za posiadanie do 30 gramów marihuany. Stanowa policja będzie sukcesywnie zgłaszać te przypadki do gubernatora.

Pritzker ogłosił nowa politykę w kościele w Chicago. - Kończymy 50-letnią wojnę z marihuaną - mówił polityk. Wyraził przekonanie, że dzięki nowemu prawu dziesiątki tysięcy osób będą mogły znaleźć pracę i kontynuować edukację. Podkreślił też, że dotychczasowe prawo w szczególności zmniejszało szanse życiowe mniejszości.

 
Więcej o: