Ukraina: ulicami Kijowa przeszedł marsz z okazji 111. rocznicy urodzin Stepana Bandery

Ponad tysiąc osób w Kijowie wzięło udział w corocznym marszu zorganizowanym z okazji 111. rocznicy urodzin Stepana Bandery. Według danych policji mniejsze pochody odbyły się także w innych miejscowościach na Ukrainie.
Zobacz wideo

Jak podaje "Kyiv Post", uczestnicy marszu w Kijowie zgromadzili się najpierw w parku imienia Tarasa Szewczenki. Tam zapalili pochodnie, z którymi ruszyli przez centrum do placu Niepodległości. W tym roku marsz został zorganizowany przez nacjonalistyczną partię Svoboda.

Ukraina: tysiąc nacjonalistów przeszło w marszu z okazji 111. rocznicy urodzin Bandery

Według policji uczestnicy marszu byli spokojni i nie spowodowali żadnych incydentów. W ubiegłym roku w marszu uczestniczyło prawie dwa tysiące członków nacjonalistycznych partii politycznych Svoboda i Pravyi Sektor. Osobny marsz organizowali także działacze prawicowego Korpusu Narodowego.

Stepan Bandera urodził się 1 stycznia 1909 roku, a zmarł 15 października 1959 roku w Monachium - w zamachu przeprowadzonym przez agenta KGB. Ukraiński polityk budzi skrajnie różne emocje, ale przez niektórych Ukraińców ceniony jest jako lider Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B w latach 1943-1944 przeprowadziła akcje na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, w której zabitych zostało około 100 tysięcy Polaków. Od 1940 roku Bandera uznawany był przez Abwehrę za agenta działającego pod kryptonimem Konsul II. OUN finansowana przez Abwehrę od wczesnych lat 20-tych, prowadziła działania dywersyjne m.in. w czasie ataku Niemiec na Polskę.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Ukraina: ulicami Kijowa przeszedł marsz z okazji 111. rocznicy urodzin Stepana Bandery
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl