Jest porozumienie. W Austrii powstanie koalicyjny rząd. Na czele Sebastian Kurz

"Austriacka Partia Ludowa i Zieloni wspólnie uzgodnili program rządowy" - poinformowali przedstawiciele Zielonych agencję AFP.

W Austrii wreszcie osiągnięto porozumienie dotyczące zawarcia koalicji rządowej. Trzy miesiące po wyborach parlamentarnych Austriacka Partia Ludowa Sebastiana Kurza utworzy koalicję z Zielonymi. To pierwszy przypadek w historii, gdy Zieloni będą u władzy na poziomie państwowym.

Wybory w Austrii. Po trzech miesiącach będzie koalicja

Wybory parlamentarne w Austrii odbyły się 29 września 2019 roku. Austriacka Partia Ludowa wygrała je uzyskując 37,5 procent głosów. Kolejne były Socjaldemokratyczna Partia Austrii, Wolnościowa Partia Austrii oraz Zieloni, otrzymując odpowiednio 21,2, 16,2 i 13,9 procent głosów.

Po poprzednich wyborach parlamentarnych Austrią od grudnia 2017 rządziła koalicja Austriackiej Partii Ludowej z konserwatywną Wolnościową Partią Austrii. Koalicja rozpadła się jednak po aferze taśmowej - media opublikowały nagrania z udziałem lidera Wolnościowej Partii Austrii.

"Taśmy prawdy" pogrążyły austriacki rząd

W maju 2019 r niemieckie dzienniki "Der Spiegel" i "Sueddeutsche Zeitung" ujawniły nagranie, na którym zastępca kanclerza Heinz-Christian Strache, przewodniczący prawicowo-populistycznej FPOe, oferował państwowe kontrakty rzekomej rosyjskiej inwestorce. Wszystko miało miejsce podczas spotkania w willi na Ibizie kilka miesięcy przez wyborami. 

W wyniku upublicznienia nagrania Heinz-Christian Strache podał się do dymisji, zrezygnował też z funkcji szefa partii. Jednocześnie kanclerz Sebastian Kurz zwrócił się do prezydenta kraju Alexandra Van der Bellena o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Więcej o: