"Bya bardzo kiepska z historii". Rosyjskie MSZ o Mosbacher i rzekomej wsppracy USA z nazistami

"Wyglda na to, e ambasadorka Mosbacher bya bardzo kiepska z historii w szkole" - tak na ostatnie stanowisko ambasadorki USA w Polsce odpowiedziao rosyjskie MSZ. Rosjanie nie ograniczyli si tylko do tego: teraz w narracji o II wojnie wiatowej nawet Amerykanie s przedstawiani jako wsplnicy Hitlera.

Władimir Putin niedawno oskarżył Polskę m.in. o zmowę z faszystowskimi Niemcami, stwierdził też, że przyczyną II wojny światowej był pakt monachijski z 1938 roku, a nie pakt Ribbentrop-Mołotow między ZSRR a III Rzeszą. Te słowa spotkały się z odpowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, a później kłamstwa Kremla prostowała m.in. ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Drogi Prezydencie Putin, to Hitler i Stalin zmówili się, aby rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt" - pisała Mosbacher. Ambasadorka USA doczekała się zresztą odpowiedzi ambasady Rosji w Polsce, na której profilu na Twitterze pojawił się komentarz o następującej treści:

Droga Ambsadorko, naprawdę sądzi Pani, że wie o historii więcej niż o dyplomacji?

>>> Gruzja się zmniejsza. Żołnierze postawili płot na środku wioski

Zobacz wideo

MSZ Rosji uderza w Mosbacher. "Wygląda na to, że była bardzo kiepska z historii"

Na tym jednak nie koniec, ponieważ do gry weszło ministerstwo spraw zagranicznych Rosji, kierowane przez Siergieja Ławrowa. Warto nadmienić, że wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa bagatelizowała wezwanie rosyjskiego ambasadora w Polsce Siergieja Andriejewa.

Na profilu rosyjskiego MSZ na Twitterze zaczęto od razu od ataku na Mosbacher, pisząc:

Jesteśmy zaskoczeni słyszeć coś takiego od ambasadorki USA, z kraju, który był naszym sojusznikiem w trakcie II wojny światowej. Wygląda na to, że ambasadorka Mosbacher była bardzo kiepska z historii w szkole. My po prostu przypominamy kilka faktów.

Następnie MSZ Rosji dowodzi, że pakt Ribbentrop-Mołotow nie doprowadził bezpośrednio do wybuchu II WŚ, ponieważ atak III Rzeszy na Polskę we wrześniu był przewidziany jeszcze w ramach planu Fall Weiss z kwietnia.

Rosyjskie MSZ o udział w machinie Hitlera oskarża amerykańskie firmy

Rosjanie dowodzą też, w myśl narracji Putina, że to "zdrada monachijska", czyli pakt monachijski, doprowadził do zniekształcenia międzynarodowych relacji. Co więcej, rosyjskie MSZ umieściło zdjęcie Edwarda Rydza-Śmigłego podającego rękę attaché wojskowemu III Rzeszy von Studnitzowi i wytykają, że w kwietniu ZSRR proponowało wielu państwom zachodniej Europy porozumienia, by w razie czego zabezpieczyć ich interesy.

Tu warto zaznaczyć - cała narracja Rosji w kwestii II wojny światowej to historyczna kazuistyka, mająca na celu wybielić ZSRR i Armi Czerwoną ze współpracy z Hitlerem i III Rzeszą w pierwszej fazie konfliktu. Pokazuje to dobrze ostatni z tweetów rosyjskiego MSZ, w którym wytknięte jest, że III Rzesza rosła w siłę... dzięki amerykańskim firmom jak Ford czy General Motors.