Nowy Jork. Atak nożownika na dom rabina. Dwie osoby w stanie krytycznym. Napastnik miał atakować maczetą

W Mosey, w pobliżu Nowego Jorku, nożownik zaatakował zebranych w domu rabina, który sąsiaduje z lokalną synagogą. Pięć osób trafiło do szpitala, dwie są w stanie krytycznym.

Do zdarzenia doszło w mieście Monsey, około 50 kilometrów na północ od Nowego Jorku. Napastnik wszedł do domu rabina Chaima Leibusza Rottenberga i zaczął atakować zebranych. Według niektórych doniesień mężczyzna był uzbrojony w maczetę. 

Jedna z najciężej rannych osób została ugodzona nożem co najmniej sześć razy. Wszyscy ranni zostali zabrani do szpitala, dwie osoby są w stanie krytycznym. 

 

Napastnik uciekł z miejsca zdarzenia samochodem. Został jednak dosyć szybko zatrzymany przez policję i jest obecnie przesłuchiwany. W samochodzie był sam i - według wstępnych ustaleń - nie miał wcześniejszych konfliktów z prawem.

To kolejny z ataków, który ma miejsce w czasie celebracji Chanuki, jednego z najważniejszych żydowskich świąt. W okolicach Nowego Jorku w ciągu minionego tygodnia odnotowano co najmniej sześć ataków o prawdopodobnym podłożu antysemickim. 

Dzień przed atakiem nowojorska policja poinformowała, że - w związku z atakami i antysemickimi groźbami - zwiększa liczbę patroli w okolicach zamieszkiwanych przez Żydów. W Mosey jest duża społeczność ortodoksyjnych Żydów.

Więcej o: