Dżihadyści dokonali egzekucji na chrześcijanach. Twierdzą, że to odpowiedź za śmierć lidera IS

Dżihadyści z ISWAP, działający m.in. na terenie Nigerii, opublikowali nagranie z egzekucji chrześcijan, mającej być odpowiedzią na eliminację lidera tzw. Państwa Islamskiego.

Bojownicy z ISWAP (Islamic State in West Africa Province, odłączyli się od Boko Haram) powiązani z tzw. Państwem Islamskim (występuje lub występowało pod nazwami Daesh, ISIL, ISIS) dokonali egzekucji chrześcijan. Nagranie z egzekucji zamieszczono w sieci 26 grudnia poprzez komunikator Telegram. Do egzekucji miało dojść w dzień Bożego Narodzenia.

Materiał został nagrany na niezidentyfikowanym terenie, przedstawia ubranych w beżowe mundury i czarne maski mężczyzn stojących za rzędem osób z zasłoniętymi oczami. Jeden z uwięzionych zostaje zastrzelony, kolejnych dziesięciu - ściętych. Zbrodnia została przedstawiona jako odpowiedź na zabójstwo przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Baghdadiego i rzecznika ISIS Abul-Hasana al-Muhadżira. Obaj zostali zabici w październikowych operacjach wojskowych USA w Syrii.

>>> Ostatnie chwile przywódcy tzw. Państwa Islamskiego:

Zobacz wideo

Prezydent Nigerii o ISWAP: Bezlitosne i bezbożne gangi

Na poprzednim filmie opublikowanym przez islamskich radykałów widać grupę jeńców uprowadzonych - według informacji podanych przez tzw. Państwo Islamskie - z Maiduguri i Damaturu w północno-wschodniej Nigerii. Na tym terenie islamiści od lat walczą o utworzenie odrębnego państwa. Na filmie jeńcy błagają Chrześcijańskie Stowarzyszenie Nigerii i prezydenta kraju Muhammadu Buhariego o interwencję w celu ich ocalenia.

Egzekucję potępił prezydent Nigerii Muhammadu Buhari, cytowany przez Al-Jazeerę, który nazwał dżihadystów i ich organizacje "bezlitosnymi, bezbożnymi i bezdusznymi gangami masowych morderców, które sprowadzają złą sławę na islam".

Więcej o: