Wykonano karę śmieci na skazanym zabójcy. Pierwsza od lat egzekucja obcokrajowca w Japonii

Japonia wykonała wyrok śmierci na skazanym za morderstwo czteroosobowej rodziny mężczyźnie. Wei Wei był obywatelem Chin, a egzekucja - pierwszą od lat wykonaną na obcokrajowcu. Japonia jest obok USA jednym z nielicznych państw rozwiniętych, które stosuje karę śmierci. Jest ona wykonywana przez powieszenie.
Zobacz wideo

Minister sprawiedliwości Japonii Masako Mori poinformowała na konferencji prasowej o wykonaniu wyroku śmieci na obywatelu Chin. Wei Wei, który studiował w Japonii, został skazany na śmieć za zamordowanie w 2003 roku rodziny. 

Zabójstwo miało charakter rabunkowy. Mężczyzna zabił cztery osoby, w tym 11-letniego chłopca i 8-letnią dziewczynkę. Ukradł 37 tys. jenów w gotówce, czyli ówcześnie równowartość ok. 1300 zł - opisuje japantimes.co.jp. W zbrodni brali udział dwaj wspólnicy, którzy uciekli do Chin, gdzie jeden został skazany na śmieć (karę wykonano), a drugi - dożywocie.

 

Karę śmieci w Japonii wykonuje się przez powieszenie. W ciągu ostatnich siedmiu lat wykonano 39 wyroków. Z tego aż 15 egzekucji przeprowadzono w ubiegłym roku, kiedy powieszono 13 członków sekty Najwyższa Prawda, odpowiedzialnej za zamachy przy użyciu sarinu w tokijskim metrze.

Powieszenie Wei Wei było pierwszą egzekucją obcokrajowca od dekady. Obecnie w celach śmierci w Japonii przebywa ponad 100 skazanych. Zgodnie z prawem nie są oni uprzedzani o tym, kiedy zostanie wykonana egzekucja i dowiadują się w dniu jej przeprowadzenia. 

Obrońcy praw człowieka potępiają egzekucję

Japonia należy do nielicznych państw rozwiniętych, które stosują karę śmieci. Wykonanie wyroku w czwartek potępił japoński oddział organizacji Amnesty International. W oświadczeniu podkreślono, że karę wykonano pomimo tego, że skazany domagał się ponownego rozpatrzenia sprawy. 

Według AI dokonanie egzekucji w momencie, kiedy skazany stara się odwołać od wyroku jest naruszeniem praw człowieka. Zauważono też, że globalnym trendem jest odejście od kary śmierci, ale Japonia wbrew temu dalej dokonuje egzekucji.

Więcej o: